Menyu
Mehmet KABAKÇI / Tanışma
SİZDEN GELENLER

Mehmet KABAKÇI / Tanışma

Her şeyden önce sizlere sonsuz teşekkür ediyorum ki böyle bir site hazırlayarak Doktor Ali Şeriati’yi bize tanıttığınız için. Ben üzülerek söylüyorum ki Ali Şeriati’yi daha önce pek tanımıyordum. Adını duyardım ama çok üzerinde durmayarak geçip giderdim. Bunun sebeplerini şimdi burada anlatarak sizi meşgul etmek istemiyorum. Ama şimdi sitenizi tanıyalı henüz bir ay gibi kısa bir zaman olmasına rağmen Doktor’u ve sizleri çok seviyorum. Ve kendi kendime hayıflanıyorum neden daha önce tanıyamadım, tanışamadım bu yiğit insanla diye. Ama zararın neresinden dönülürse kardır hesabınca da seviniyorum şimdi.

 

Ben bir öğretmenim dostlar. Dinin meselelerine ve dolayısıyla da toplumun meselelerine kendince ilgi duyan, araştırmayı ve okumayı her şeyden çok seven bir öğretmen. Eskiden beri ülkemizdeki dini anlayıştan ve geleneksel düşünce kalıplarından kuşku duyardım ben; ama gelin görün ki çevremdeki sığ ve ezberci kafalardan dolayı kendime bir çıkış bir çözüm bulamazdım.

 

Ülkemizde İslami motivasyonlu bazı dini hareketler vardı – cemaatsel anlamda- bir süre ilgi duydum ama onlarda gördüğüm felsefi derinlik yoksunluğu ve içine kapanık otoriter hiyerarşik yapılanma beni son derece rahatsız etti ve soğumaya başladım. Tam bu sıralarda arayışım beni Doktora getirdi ve şimdi çok mutluyum. Yazacak çok şey car dostlar. Bilmenizi isterim ki yalnız değilsiniz. Benim gibi çok arkadaş var.

 

Sevgili editör son yazısında biraz sitem etmiş site okuyucularına. Yerden göğe kadar haklı. Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Yüce dinimizi küflendirilmiş ve eskitilmiş örtülerinden sıyırıp taptaze ve orijinal haliyle insanlara anlatmalıyız. Kendimize ve her şeye rağmen…


Vaktinizi aldığım için özür diler çalışmalarınızda başarılar dilerim.


Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni / Kayseri