ALİ ŞERİATİ

Ali Şeriati Hüseyniye-i İrşad

Kull. Adı    

:

Şifre 

:  
     

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Modernizm’le Hesaplaşma Çabasında Bir Aydın: Ali Şeriati Portresi / Aydın HIZ
Kendisi Olmayan İnsan
Dünya Görüşü ve İdeoloji
Şia
İran ve İslam
Tüm medyalar için tıklayınız...
Tefsir Dersi

Sesli ve Görüntülü Medya

Ali Şeriati Belgeseli
Belgesel

Tüm Arşivler İçin Tıklayınız...

HİCRET
HACC
Hangi Kur’an / Ali ŞERİATİ
Aşk ve Sevgi... / Dr. Ali ŞERİATİ
Bir Kez Daha Ebu Zer

İSLAM BİLİM DERSLERİ BAŞLIYOR

TARİH :19-03-2009

23.03.2009 tarihinden itibaren İslam Bilim dersleri başlıyor

Dr. Ali Şeriati'nin İslam-Bilim adlı konferanslarından oluşan eserini dersler halinde yayına hazırladık. Site üyelerimiz ve ziyaretçiler burada yayınlanacak dersleri takip edebileceklerdir. Pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanacak olan dersleri muntazam takip edip tartışan takipçiler muayyen bir vaktin sonunda bu önemli dersleri bitirmiş olacaklardır.

Derslerin bitiminde takipçiler tarih bilinci, tarih felsefesi, toplumsal tevhid ve toplumsal şirk, ideal insan, toplumbilim, tevhidi dünya görüşü, altyapı ve üstyapı, ideoloji olarak İslam, varoluşçuluk, materyalizm, alinasyon, Marksizm gibi birçok önemli konu hakkında önemli bilgiler edinmiş olacaklardır. Hem derslerin takibi hem de dersler üzerine yapılacak tartışmalarla Doktor'un öğrencileri olarak O'nun fikirlerini tanımış, tartışmış ve belki ümidimiz odur ki ilerilere taşımız olacağız
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme
hgs yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

ÜYE OLUN

TARİH :17-03-2006

Siteye üye olun yeniliklerden hemen haberiniz olsun.
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :.: Yazarlar :.
Şeriati Suriye'yi Nasıl Okurdu?/ Cihan AKTAŞ


Geçtiğimiz Pazar günü Ali Emiri Kültür Merkezi’nde Türkiyeli dostlarınca hazırlanan Ali Şeriati’yi Anlama ve Tanıma paneline katıldım. Panel dediğiniz normal olarak katılmayı pek tercih etmediğim, nice hazırlığın ardından hepi topu 15-20 dakikalık bir konuşma şansı sunan bir katılım; eserleri, konferans notları Türkçe’ye 60’a yakın isimle tercüme edilmiş bir yazarın, düşünürün ufkunu kısacık bir sürede ne kadar anlatabilirsiniz ki…

 

Ali Şeriati’nin sesinden okunan dua da programa dahildi. Söz konusu olan, kitleler üzerindeki etkisi üzerine akademik çalışmalar yapılmış bir ses. Okunan duanın meali ise aradan geçen onca yıla rağmen hâlâ etkileyici. Müslümanlar işte öylesine yürekten yükselen ve tevhidi bir duyarlığı yansıtan bir duayı canla başla okusalardı, Libya vahşeti yaşanmaz, Suriye çifte şantajı karşısında ise çaresizlik hissiyle donakalınmazdı.

 

Benim panel konuşmam “Ali Şeriati’nin hayatında, fikriyatında ve imgeleminde kadın” başlığını taşıyordu. Şeriati’yi anlama ve tanımada kadın konusu kimilerine göre sıcak gündem maddeleri dikkate alındığında o kadar da öncelikli bir başlık olmayabilir. Oysa tam tersine, modern dünyada kadın meselesi alanında çağdaşı hiçbir düşünürün yapmadığı kadar çarpıcı, zor ve geçen bunca zamana rağmen kıymetten düşmeyen tespitleri nedeniyle de Şeriati’nin sunduğu ufuk kadın meselesi bağlamında çok rahatlıkla seçilebilir gibi geliyor bana.

 

Hem yetiştiği toplumun kültürüne vakıf, hem de Batı ve Doğu kültürlerini iyi bilen bir düşünür olarak geleneksel külliyatın bir başka türlü okunabileceğini gösterdi Şeriati, modernist arzlarla varlıklarının ufalandığını hisseden Müslüman toplumlara.

 

Şeriati’nin kıdemli takipçileri kadar genç okurlarıyla da kısa sohbetler ettim, panelin bitiminde. Şöyle bir soru çıktı önüme: Düşünürümüz bugün yaşasaydı Suriye üzerine neler söylerdi? Benim kişisel kanaatime göre mirasını “kitap, özgürlük ve yoksulluk” olarak tespit etmiş olan Şeriati hayatta olsaydı, bugün seslenmelerine izin verilmeyen, despot rejimlerin bekası adına öldürülmeleri sıradanlaşan kesimlerin safında olurdu.

 

Tarih ve toplum bizi sürekli yanıltıyor ve yeniden mevzi almaya zorluyor. Ezberlerle bir yere kadar idare edebiliyor taklitçi zihinler. Yeni durumu eski şablona uydurmaya çalışırken kırılıp dökülüyor anlamlar.

 

İşte, Suriye konusu, tuhaf bir manzara sunuyor ilgilenenlere. Bir tarafta öldürülen direnişçi ya da hain olduğu tartışılan insanlar, diğer tarafta ABD tarafından koruma altına alınan Yemen diktatörü örneğinde bir tür meydan okumayla sürdürülen girişimlerle BOP adına çökmeye zorlanan direniş cephesi… İsrail’in Suriye’de iktidar değiştiği takdirde azınlıkta olan Alevilerin korunması için Golan Tepelerini açacağını deklare etmesini de ekleyince, çifte şantajla inleyen ülke daha da puslu bir manzara sunuyor.

 

Bu durumda Şeriati olsa nasıl bir yol tutardı acaba? Doğrusu cevabı kolay verilemeyecek bir soru bu. Ancak kimse böyle güç bir soruya canı hiçe sayılan insanları bir dava adına kurban adayarak cevap verme hakkını da kendinde bulamamalı. Despotizme ve faşizme karşı duyarlığı aşikar olan bir düşünür her şeyden önce Suriye cinayetlerine direniş denklemi hesabına kayıtsız kalamazdı. Hiçbir sağlam düşünürün de daha yaşarken ölmesi kararlaştırılan canları paranteze alarak yerleştiği fanusta antiemperyalist sloganlar atmaya hakkı olmamalı. Hangi can daha değerli, buna kim nasıl karar verebilir? Yere serilen, işkence yüzünden çektiği acıyla yükselen sesi arşı titreten o adam direnişçi mi, hain mi, uzak bir bakışla nasıl hüküm verebilirsiniz…

 

Bu nedenle de ben böyle bir çifte şantaj karşısında sadra şifa cevabın, öncelikle kurtarılması gereken katle yazgılı canların güvenliği adına hazırlanmasını değerli buluyorum.

 

Bunun anlamı basit bir alımlamayla direniş cephesinin hafife alınması hiç değil. Libya kıyımı henüz hafızalarda ve Suriye’yi kurtarma emeline dönük Batı siyaseti Libya örneği üzerinden okunduğunda, kanların oluk oluk akacağını ve çatışmaların türlü adlarla geniş dönemlere yayılmasının pek muhtemel olduğunu bildiriyor bize. Sadece Müslümanların işte bu noktaya gelinebileceği hiç hesaba katılmadan sürdürdükleri tepkilere dayalı muhalefet geleneğinin (ve “düşman” üzerinden siyaset, varlık hatta kimlik geliştirme kolaycılığının) vahim sonucu, Şeriati gibi öngörülü aydınlardan yoksun bulunmakla çok alakalı geliyor bana. Her şeye rağmen masum bir insanın pekâlâ kurtarılabilecekken ölüme terkedilmiş canı, âhıyla arşı titreten bir zulmü haber verdiği için, her şeydir. Üstün Bol’un bu bağlamda yazışmalarımız sırasında ifade ettiği gibi, meseleye analitik bakmaya çalışılınca insani yaralar göz ardı ediliyor. Bir insanı öldürenin bütün insanlığı öldürmüş olacağı hesaba katılmıyor şematik bakışlarda.

 

Oysa “teyakkuz hali” tam da Şeriati’nin duruşunu ifade ediyor. Orada muhalifini susmaya zorlayan bir rejim vardı, bunu görmek için Tunuslu işportacı öğrenci Muhammed’in infilakını beklemek mi gerekirdi?

 

Ağır bedel ödemeyi gerektiren seçimlerdir ki trajediyi oluştururlar. “İslam’da trajedi yoktur” şeklindeki” huzurlu” tespit açısından Suriye ağır bir sınav.

 

“Durum” tarafından biçimlenme, çorak ülke arazilerinin kaderi olmalı. Bu trajik konuma düşmemek için bir de o ihmal edilmiş köşeden bakmak gerekir manzaraya. Şeriati’nin görüşünde aydın, kendini eleştirmekten hiç vazgeçmeyen biri. Müslüman ülkelerin “dini” kaynaklı bir toplumsal itibar edinmiş aydınlarında ise kendini eleştirme hatta eleştirdiğinin cevabına kulak vererek fikirlerini gözden geçirme tevazusu ender rastlanan bir meziyet.

 

Şeriati okumak onu anlamak anlamına gelmiyor her zaman. O girdiği ortamlarda kurulu/ayarlı bilinçleri rahatsız edecek konuşmalar yaptığı için çirkin, tekfire kapı açan sıfatlarla suçlanır ve susturulmak istenirdi. Öyleyse Şeriati okuru her şeyden önce, kendisini rahatsız eden, tedirgin eden sorular karşısında bir şekilde düşünceyi, karşıt görüşü, özellikle de aykırı fikri susturma yoluna gitmemesi gerektiğini bilen kişidir.

 

İdeolojilerin kitlelerce alımlanması sürecinde yaşadığı tahribatı gözlemlerken fikirlerinin anlaşılma ve uygulanma biçimlerinden –Marx’ı hatırlatacak şekilde- tedirginlik duyar olmuştu Şeriati. Kaldı ki devrimler gibi ideolojiler de kendilerini yenileyerek ilerlemek zorundadırlar.

 

Belki de önümüzdeki dönemlerde daha sıklıkla konuşuyor olacağımız, zamanında dikkate alınmamış bakış açıları yüzünden zafiyete uğrayarak kavramlar sanatoryumuna sürülmüş ideoloji kavramını hatırlattı bana, Şeriati paneli…

 

Ali Emirî paneli, Şeriati’yi yeniden okuma ve anlamanın gerekleri etrafındaki sorularıyla İslamcılığın içinde bulunduğumuz dönemde gündeme gelen tanımlama sıkıntılarına dair endişelerle girilen yeni, önemli bir süreci haber veriyor. Çifte açmazlar karşısında içine düştüğümüz acz, günümüzün şaşaalı hazır cevaplarının “dünyasızlığı”nın ya da açmaya vakıf olamadığı dünyaların yol açtığı arayışlar zemininde hayırlı bir dönüşüme vesile olabilir belki de... (Zizek. Paralak, sf. 189)

 

İçinde bulunduğumuz dönemlerde ideolojiler özgürlük adına sorgulanırken, bu kavramın Şeriati’nin söylemindeki ifadesini yeniden tartışarak yeni bir tanıma ulaşmanın, “nerede hata yaptık?” sorusunun cevaplandırılması açısından anlamlı olacağını düşünüyorum. O takdirde sanırım öncelikle irdelenmesi gereken olgulardan biri, modernist, militer yayılmacılıkla halk kesimlerini ya manipule eden ya da bastıran –Baasçı çeşitlemeleriyle de yoksullaşmayı, zulmü artıran- ulus devlet formatının ümmet bilincini bölük pörçük eden kıyıcı mantığı olacaktır.

Dünya Bülteni

 


         -        

 


Bu Yazı 13705 defa okunmuştur
 

 Bu haber için toplam 253 yorum yapılmıştır...

hasan yolcu 21-02-2012, 15:32:10
şeriati hayatta olsaydı önce katar suudi arabistan fitne hançerlerinin ümmeti hangi bataklığa çektiğine işaret eder,suriyedeki tüm taraflara barış ve kardeşlik çağrısı yapardı.böyle taraflı bir yazı yazmazdı...
 
kahraman 20-05-2012, 10:27:45
şeriati hayatta olsaydı kesinlikle suriye direnişçilerinin yanında olurdu, bunun aksini düşünmek bile abestir. şeriatinin duruşu, çizgisi, tanımları evrenseldir,hak batıl ayrımı ile olayı değerlendırır. mazlumların ahını duyar, ebuzerlerin sesini duyurur.
 
Murat AYDOĞDU 20-11-2012, 22:33:14
Ali Şeriati Mustazafların zaaflarını ıslah üzerine yazılar yazardı elbette ama kesinlikle Mustazafların yanında olurdu. ABD ve Emperyalist politikalara karşı çıkar bunda Rus emperyalizmini de es geçecek zaafiyette olmazdı.
Suriyeli direnişçilerin zaafları üzerinden komplo teorileri kuranlar ve niyet okuyanlar ve stratejik pragmatizmin bataklığına kapılmadan onların zaaflarını söylemek ve ıslah etmek gibi bir meziyetten habersiz olanların Şeriatiyi anlaması da imkansızdır.
Ve bu gün direniş ekseni adlı Baas diktası, İran'a mukkallidi bağlılık gösteren Hizbullah ve Mollarşik İran Ruhban Rejiminin Ali Şeriatiye nasıl baktığına bir göz atınız ve bunu Mustazaf halklara yönelik tahakkümlerinide ekleyiniz. Ali Şeriatideki Mustazafların yanında olma ve Molla hiyerarşisine karşı duruşunun nedenlerini de anlarsınız.
İlave; kimseyi kutsamayalım, bu çıkarımlar bizim tanıdığımız, okuduğumuz Ali Şeriatidir, belki de bu kimliğe aykırı tavır alması değerlendirmede bulunması da mümkündür ki bu da kendini inkardır. Ya da ara sıra yaşadığı bunalımlardan birine kapılıp yanlış sonuçlara da varabilir ama sürekli kendini yenileyen sürekli kabuklarını kıran yüksek eleştirel yetenekleri olan bir Ali Şeriatinin bu yanlış tavrını bile bizzat kendisinin eleştirmesi mümkündür.
 
 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER ESERLER

Mehmet Akif ve Düşündürdükleri / Şuayip MEKEÇ
Sol ve Liberal Muhayyile / Ali BULAÇ
Cüzzamlıyı İyileştirdiyse Zalimliğine Anlayış mı Göstermeliyiz? / Fikritakip
“Öncü Şahsiyetler: Seyyid Kutub ve Ali Şeriati” / [Seminer]
Kendi Semasında Tek Yıldız: Nurettin Topçu Ve Müslüman Anadolu Sosyalizmi / Ümit AKTAŞ
Bilgiden Neo-Nihilizme..: Müslüman Nihilistler / Turan KIŞLAKÇI
Gazali, İbn-i Rüşd’ü Döver mi? / T.Suat DEMRE
Dikkat! Kitap! / Heinrich BÖLL
Suruş ve Sarsılan Kalplerin Tanrısı…/ Meliha ÇELİK
Şeriati Suriye'yi Nasıl Okurdu?/ Cihan AKTAŞ
‘Ehl-i kitâp’ kimdir? / R. İhsan ELİAÇIK
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 1 / Hamza TÜRKMEN
AK PARTİ Eleştirisi / Ali BULAÇ
Din Modern Zamanlarda Nereye Gidiyor? / Dr.Abdülkerim SURUŞ
Sol İslam, İslam`ın Solu, İslam Düşüncesinde Sol / Kenan ÇAMURCU
Entelektüel, Aydın ve Din / Dr.Aliye ÇINAR
İnsanlık Suçu: Biz Filistinliler, Hakkımızı Helal Etmeyeceğiz / Hayrettin KARAMAN
Bir Seçim Yapın Arkadaşlar/ Ali SALDIRAN
Bayan Humeyni ile Bayan Şeriati... / Sibel ERASLAN
Profesör olmak; Ebu-Zer'in Kişiliğini Manupüle Etme Hakkını Verir Mi? / Muhammed CAN
Surûş, Şimdi de Şeriatî İçin İlginç Şeyler Söylüyor! / Selahaddin Eş ÇAKIRGİL
MUSEVİ NE DİYOR?/ Mir Huseyn MUSEVİ
Özgürlük şairi İkbal, İstanbul'da anılıyor
Evrim Kuramı ne anlatıyor? -2- / Bülent Şahin ERDEĞER
"İslâm Sosyalizmi"nin Serâncâmı/ Bülent Şahin ERDEĞER
Efgani ve Abduh Vehhabi Miydi? / Mehmed Akif ERSOY
“Evrim Kuramı”na Gerçekçi bir Bakış-1/ Bülent Şahin ERDEĞER
Cihan Aktaş Yakın Yabancı İran'ı anlattı/ Asım ÖZ
"İslam ve Sınıfsal Yapı" Türkçe'ye kazandırıldı
Güneye Göç Mevsimi / Stefan WEIDNER Sudanlı Kült Yazar Tayyip Salih'in Ardından…
İslam Dünyasına Evrensel Reçete: Musa Carullah / Yusuf TOSUN
Beykoz’da “Ali Şeriati” Konuşuldu
İnsanlığın Kısa Tarihi: BÜYÜK RESİM
Zehra Hanım'ın Işığını Kapatan Jip / Yıldız RAMAZANOĞLU
Mülkiyet ve İktisadi Kullanımı Üzerine/ Murat AYDOĞDU
Kapitalizmin Efendilerine Karşı Anti-Kapitalist İman! / Bülent Şahin ERDEĞER
Küresel Kibir Çetesi ve Ahlak Devrimi / Bülent Şahin ERDEĞER
İran'ın Yeşil Rasyonalizmi/ Ali BULAÇ
İranlı Göstericiler COŞKULU VE TEMKİNLİ/ Cihan AKTAŞ
İran'da Kim Ne İstiyor? / Bülent Şahin ERDEĞER
İbrahim Yürüyüşü / Ebuzer SAİD
Sanayi Toplumu ve Geleceği- Unabomber'ın Manifestosu/ Teodor KACZINSKY
“Zere, Zora ve Tezvire” (Altına, Güce ve Hileye) Karşı... / Mîr Huseyn MÛSEVÎ
Hamaney Şeriati’yi Savundu / Bülent Şahin ERDEĞER
İmam Öldü; Yaşasın Konformizm! / Mansur YILMAZ
Sağcılık, Solculuk… / M. Kürşad ATALAR
"İslami Mücadelede Öncü Şahsiyetler"
Muhammed Mustafa ve Kur’an Yerine Mevlânâ Ve Mesnevî - Egemenlerin “Problemsiz (Light) İslâm” Projesi- / İlhami GÜLER
Çölde Bir Yalnız Âdem / Rasim ÖZDENÖREN
Bilge Adam Dergisi ve İslam Bilim Hediyesi
Yeni sınıfın ideolojisi: Kariyerizm ve Konformizm / R. İhsan ELİAÇIK
Bizden Korkanlar Sizi Seviyor / İsmet ÖZEL
Dua / Dr.Mustafa ÇAMRAN
Evrensel Bir Müslüman: Cemaleddin AFGANİ [KRONOLOJİK HAYAT HİKAYESİ]
Yeni Bir Zamanı Başlatmak / Atasoy MÜFTÜOĞLU
Cemaleddin Efgani / Mehmed Akif ERSOY
Anlaşılmamış Devrim / Charlotte WIEDEMANN
Ebû-Zerr el-Ğıfârî [v. 32/652] / Prof.Dr.Hayrettin KARAMAN
Sürekli Devrim: "Direniş Teolojisi"/ Prof.Dr. İlhami GÜLER
"Din Mafyası" Şeriati'ye Saldırmaya Devam Ediyor/ Bülent Şahin ERDEĞER
İnsan Üzerine / Ali K.
ANTİEMPERYALİST BAŞBAKAN: MUSADDIK/ Altan ALGAN
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 2 / Hamza TÜRKMEN
Kur'an'ı Nasıl Okumalıyız? / Aliya İZZETBEGOVİÇ
İbn-i Rüşt'ün İzinde / Loay MUDHOON ‘Reformcu İslam Düşünürü Muhammed ŞAHRUR'
İslâmî Cemaatin Kurucu Öğesi Olarak İslami Şahsiyet / Rıdvan KAYA
Röportaj: R. İhsan ELİAÇIK :İslam'ın Politik Duruşu Sol / Müjgan HALİS
Ne Okumalı? -Dört Aşamalı Alternatif Bir Okuma Programı- / Ali BULAÇ
Musa Carullah Bigiyef’in Sünnet Konusundaki Görüşleri / Mustafa AKMAN
Gençlere Tavsiyeler / Ercüment ÖZKAN
Afganistanlısı Antipatik de Bizim "Cübbeli" Taliban Neden Sevimli? / Serdar ÖZMEN
Kendi İçimizdeki 'İkna Odaları' / İdris ÖZYOL
Fatıma, Fatıma‘dır / Emine K. ARSLANER
"Ali Şiası Safevi Şiası" Kitabının Yeni Baskısı Yapıldı
Kim Müslüman Aydın Değildir? / Abdulkerim SURUŞ
Yeşil Rasyonalizm, Sol İslam, Adalet Devleti: Zihnimiz Yeni Siyasi Kavramlara Hazır mı? / Kenan ÇAMURCU
Bir Mücahidin Kaleminden Fikir-Put Savaşı / M. Numan AŞKAROĞLU
Toparlanın, Gidiyoruz! / İsmet ÖZEL
Ebuzer: Issız Çölde Yalnız Mezar / İhsan ELİAÇIK
Sağcı Bir Şiire Doğru [mu?] / Enes MALİKOĞLU
El-Ğarra Hutbesi / İmam ALİ
Ebu'l Ala Mevdudi Türkiye'de Anılıyor / Sempozyum
GAZZE RİSALESİ / Cahit KOYTAK
Yoksulluğu Görme(me)k ve Bir İntiharın Düşündürdükleri / Serdar Bülent YILMAZ
 
 
 
 

 

nike huarache Scarpe Abbigliamento Asics nike blazer michael kors Adidas Scarpe Ray ban nike flyknit longchamp scarpe converse nike free air jordan scarpe da calcio nike cortez Cinture air max new balance Scarpe nike roshe louis vuitton Ray ban adidas oakley converse Scarpe Adidas scarpe Nike Adidas superstar air max
new balance nike air max adidas nike roshe michael kors air max nike free nike blazer new balance oakley converse Scarpe Adidas nike huarache Scarpe Ray ban scarpe converse Adidas Scarpe Abbigliamento Asics Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike flyknit

www.aliseriati.com         www.aliseriati.net        www.aliseriati.org

NETWOR YAZILIM