ALİ ŞERİATİ

Ali Şeriati Hüseyniye-i İrşad

Kull. Adı    

:

Şifre 

:  
     

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Modernizm’le Hesaplaşma Çabasında Bir Aydın: Ali Şeriati Portresi / Aydın HIZ
Kendisi Olmayan İnsan
Dünya Görüşü ve İdeoloji
Şia
İran ve İslam
Tüm medyalar için tıklayınız...
Tefsir Dersi

Sesli ve Görüntülü Medya

Ali Şeriati Belgeseli
Belgesel

Tüm Arşivler İçin Tıklayınız...

HİCRET
HACC
Hangi Kur’an / Ali ŞERİATİ
Aşk ve Sevgi... / Dr. Ali ŞERİATİ
Bir Kez Daha Ebu Zer

İSLAM BİLİM DERSLERİ BAŞLIYOR

TARİH :19-03-2009

23.03.2009 tarihinden itibaren İslam Bilim dersleri başlıyor

Dr. Ali Şeriati'nin İslam-Bilim adlı konferanslarından oluşan eserini dersler halinde yayına hazırladık. Site üyelerimiz ve ziyaretçiler burada yayınlanacak dersleri takip edebileceklerdir. Pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanacak olan dersleri muntazam takip edip tartışan takipçiler muayyen bir vaktin sonunda bu önemli dersleri bitirmiş olacaklardır.

Derslerin bitiminde takipçiler tarih bilinci, tarih felsefesi, toplumsal tevhid ve toplumsal şirk, ideal insan, toplumbilim, tevhidi dünya görüşü, altyapı ve üstyapı, ideoloji olarak İslam, varoluşçuluk, materyalizm, alinasyon, Marksizm gibi birçok önemli konu hakkında önemli bilgiler edinmiş olacaklardır. Hem derslerin takibi hem de dersler üzerine yapılacak tartışmalarla Doktor'un öğrencileri olarak O'nun fikirlerini tanımış, tartışmış ve belki ümidimiz odur ki ilerilere taşımız olacağız
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme
hgs yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

ÜYE OLUN

TARİH :17-03-2006

Siteye üye olun yeniliklerden hemen haberiniz olsun.
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :.: Yazarlar :.
Söz Yalnızca ‘Geldim’ İdi.. Ve Allah ve Hacer Vardı... / Dr.Mustafa YILMAZ

Hicr! Hacer!  Ve Kutsal Etek! Yön ve başlangıç! Dönüş ve duruş! Başlangıç ve bitiş!

 

Hicr, yani etek! Kimin ve niçin? Nasıl ve neden? Neden ve kimin?

 

Hacer! Köle ve siyah! Hacer gurursuz bir cariye! Hacer arayış! Hacer susuzluk! Say ve umut! Aşk ve kavga! Yokluk ve sürgün!

 

Burası, bu yer, bu zaman, bu mevsim, bu günler ve bu etek! Burada kim var? Burası kimin? Burada yön nedir?

 

Allah ve Hacer buradadır. Yön yönsüzlüktür. Kabe yönsüzdür. Allah yönsüzdür. Allah’ın evi yönsüzdür. Allah’ın evinde yalnız Hacer var. Hacer, yoksul ve sürgün. Yetim ve horlanmış. Bir köle. Bir siyahi. Bir kuma. Bir kurbanın annesi. Kurban, İsmail!

 

Peki etek de neyin nesi? Niçin burada bir etek? Kimin eteği? Etek, yani Hicr-i İsmail!  Tabi ki Hacer’in. Hacer’in eteği Allah’ın evini süpürüyor. Allah’ın evinde Hacer. Hacer, Allah’ın evinde. Ev Allah’ın. Kabe! Ev! İlk ev. İlk yuva.

 

Şimdi bir konuk. Bir horlanmış. Bir cariye. Bir köle. Ve Allah’ın evinde. Burada sınıflar yok. Burada saflar var. Alt ve üst yok. Ast ve üs yok. Herkes yan yana dizilir. Saf tutar.

 

Zaman mekana dönüşür ve mekan sonsuzlaşır. Dönüş Hicr olur. Hicr Hacer’i bürür. Hacer zamanın kalbi olur ve mekanı kuşatır.

 

Hicr bir etek, bir yatak, bir yön olur. Hacer’in eteği, Hacer’in yatağı. Yatak, yani mezar. Kimin mezarı? Hacer’in. Hicr, yani etek. Ne oldu öyleyse? Bu metafor neyin nesi? Etek, mezara dönüşüyor. Etek, Hacer’i sarıyor ve yutuyor. Hayır! Mezar da yönsüzlük olur burada. Mezar. Kimin mezarı? Hacer’in. Hacer’in eteği ve mezarı! Hayır! Etek bir sembol. Fakat mezar asla öyle değil. Mezar ve ev! Mezar Hacer’in. Ev Allah’ın. Allah’ın evi Hacer’in mezarına komşudur. Hacer’in eteği Allah’ın evinde.

 

Hicr ve Hacer! Yani hicret ve muhacir. Nereye ve nasıl ve neyle? Yol ve yolcu. Allah’ın evinden Allah’a.   Başlangıç ve bitiş aynı. Zaman ve mekan tükeniyor. Ve oluş an’a takılıp kalıyor. Her şey an’da. An, zamanı ve mekanı tüketiyor.

 

Etek, Allah’ın Evi’nde yön olur. Mekan kendini bulur. Zaman, an’da kilitlenip kalır.

 

Söz yalnızca geldim’dir. Geldim. Buraya, bu yere, bu yönsüzlüğe, bu eteğe tutunmaya.

 

Geldim. Sadece geldim. Söz bundan ibarettir. Niçinsiz ve nedensizdir. Mazeretsizdir. Yalnızca geldim. Hicret, yani gidiş, Gidiş burada gelmek’e dönüşür. Zaman yeniden an olur. Mekan noktaya dönüşür.

 

Mekan taşlaşır. Taş! Taş, mekanı kuşatır. Taş, ruhunu giyinir. Hicr, Hacer, Muhacir! Hacer, Taş. Taş Hacer olur. Hacer, toprak. Toprak. İnsan. Hacer. Taş. Aşk. Zaman. Mekan. An. Oluş. Bitiş. Başlayış. Koşuş. Kan. Ter. Çaba. Özlem.

 

Her şey birbiri içine geçmiştir artık. Söz yalnızca geldim’dir. Taş kara bir taştır. Taş, Hacer. Hacer, Esved. Esved. Kara. Taş kara, Hacer, kara. Hacer, yani taş. Herc ü merc olmuştur varlık. Alem yokluk içindedir. Yokluk. Yokluk. Yokluk.

 

Varlık bir noktada birleşir. Okyanus olur. Okyanus küçülür, küçülür, küçülür bir damla olur. Zaman, mekan, sayı, azlık, çokluk, tükenir.

 

Hacer koşuşturmadır. Hacer yöndür. Hacer başlangıçtır. Hacer bitiştir. Hacer gitmektir. Gitmek, gelmek olmuştur.

 

Hacer, Muhacir, Hicr, Hicret, Hucurat, Hücre, Tehcir. Mana kelimelerin büyüsüne kapılıp yokluğa yelken açar.

 

Orada söz yalnızca ‘geldim’dir. Ben geldim. Ben olarak geldim. Ben’in bitişi için geldim. Ben yok oldu. Ben biz oldu. Biz ben oldu.

 

Ayaklarımla geldim. Ayaklarımla yalın geldim. Sınıfları yıkmak, safları kurmak için geldim. Saf tutanlarla birlikte saf olmak için geldim. Söz budur.

 

Söz çizgiseldir. Yataydır. Yatay diziliş giderek küçülür ve noktaya dönüşür. Artık orada boyut çözülmüş ve nokta boyutuna girilmiştir. Boyutsuzluk, boyut olmuştur. Zaman mekana dönüştüğü gibi mekan da birliğe dönüşmüştür. Yükseklik ve alçaklıklar yok olmuştur.

 

Allah’ın Evi’nde Hacer vardır. Karadır. Taştır. Hicr-i İsmail vardır. Ne Adem vardır, ne Nuh vardır, ne İbrahim vardır, ne Musa vardır, ne İsa vardır! Fakat, yalnız ve yabancı, köle ve siyah, sürgün ve cariye, susuz ve yorgun kuma Hacer oradadır.

 

İsmail’in annesi Hacer’dir o. Allah’ın Evi’ne komşudur. İsmail Muhammed’in dedesidir. Muhammed bir siyahi kölenin soyundandır. Ne güzeldir o köle. Allah’ın Evi’nin dibinde uyur. Allah ile komşudur. Ve orada söz yalnızca geldim’dir.

 

Wesselam...


         -        

 


Bu Yazı 13524 defa okunmuştur
 

 Bu haber için toplam 307 yorum yapılmıştır...

Muhammed CAN 21-09-2007, 07:28:00
varligin 7 aslindan olan heyula mi desem ne!
 
 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER ESERLER

Söz Yalnızca ‘Geldim’ İdi.. Ve Allah ve Hacer Vardı... / Dr.Mustafa YILMAZ
Doktor Şeriati’de Sanat: Varolandan Kaçış - 2 / Dr. Mustafa YILMAZ
Şizofren Dibace Yada Suzinak Peşrev / Editör
2006 Yılı Değerlendirmesi / EDİTÖR
Leylekler Aydın da Getirir mi? / Dr. Mustafa YILMAZ
Doktor Şeriati’de Sanat: Varolandan Kaçış - 1 / Dr.Mustafa YILMAZ
İktidarın Teolojisi Üzerine Deneme: "Onlara Eğer Yeryüzünde İktidar Verirsek" / Mustafa YILMAZ
Sireti Suretin Önünde Gitmeli İnsan / EDİTÖR
"Avrupa'nın Zâde-i Melaneti" veya Pravda Gazetecilerinden Namuslu Aydına Bir İnce Yol: Medya, Aydın ve Namus Üzerine / Dr. Mustafa YILMAZ
Kasitin, Marikin, Nakisin: Üç Cephede Savaş / Mustafa YILMAZ
Ali Şeriati’nin Mirası ve İslam-Bilim’e Aşina Olmak / Dr.Mustafa YILMAZ
Tarih Felsefesi’nin Kuruluşu yada Yarının Tarihine Bakış / Dr.Mustafa YILMAZ
Himalayalarda İkbal Arayan Yalnız Bir Adam / Dr.Mustafa YILMAZ
Üye ve Ziyaretçilerle Hasbihal ve İstişare / Editör
"Yaşamı Alışkanlık Durumuna Getirenler Yaşamaktan El Çekmiş Durumdadırlar." / Dr.Mustafa YILMAZ
Bir Virgül Uğruna Ölmek yada Yazmanın Karanlık Kuyusu / Dr.Mustafa YILMAZ
 
 
 
 

 

nike huarache Scarpe Abbigliamento Asics nike blazer michael kors Adidas Scarpe Ray ban nike flyknit longchamp scarpe converse nike free air jordan scarpe da calcio nike cortez Cinture air max new balance Scarpe nike roshe louis vuitton Ray ban adidas oakley converse Scarpe Adidas scarpe Nike Adidas superstar air max
new balance nike air max adidas nike roshe michael kors air max nike free nike blazer new balance oakley converse Scarpe Adidas nike huarache Scarpe Ray ban scarpe converse Adidas Scarpe Abbigliamento Asics Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike flyknit

www.aliseriati.com         www.aliseriati.net        www.aliseriati.org

NETWOR YAZILIM