ALİ ŞERİATİ

Ali Şeriati Hüseyniye-i İrşad

Kull. Adı    

:

Şifre 

:  
     

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Modernizm’le Hesaplaşma Çabasında Bir Aydın: Ali Şeriati Portresi / Aydın HIZ
Kendisi Olmayan İnsan
Dünya Görüşü ve İdeoloji
Şia
İran ve İslam
Tüm medyalar için tıklayınız...
Tefsir Dersi

Sesli ve Görüntülü Medya

Ali Şeriati Belgeseli
Belgesel

Tüm Arşivler İçin Tıklayınız...

HİCRET
HACC
Hangi Kur’an / Ali ŞERİATİ
Bir Kez Daha Ebu Zer
Aşk ve Sevgi... / Dr. Ali ŞERİATİ

İSLAM BİLİM DERSLERİ BAŞLIYOR

TARİH :19-03-2009

23.03.2009 tarihinden itibaren İslam Bilim dersleri başlıyor

Dr. Ali Şeriati'nin İslam-Bilim adlı konferanslarından oluşan eserini dersler halinde yayına hazırladık. Site üyelerimiz ve ziyaretçiler burada yayınlanacak dersleri takip edebileceklerdir. Pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanacak olan dersleri muntazam takip edip tartışan takipçiler muayyen bir vaktin sonunda bu önemli dersleri bitirmiş olacaklardır.

Derslerin bitiminde takipçiler tarih bilinci, tarih felsefesi, toplumsal tevhid ve toplumsal şirk, ideal insan, toplumbilim, tevhidi dünya görüşü, altyapı ve üstyapı, ideoloji olarak İslam, varoluşçuluk, materyalizm, alinasyon, Marksizm gibi birçok önemli konu hakkında önemli bilgiler edinmiş olacaklardır. Hem derslerin takibi hem de dersler üzerine yapılacak tartışmalarla Doktor'un öğrencileri olarak O'nun fikirlerini tanımış, tartışmış ve belki ümidimiz odur ki ilerilere taşımız olacağız
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme
hgs yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

ÜYE OLUN

TARİH :17-03-2006

Siteye üye olun yeniliklerden hemen haberiniz olsun.
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :.: Yazarlar :.
Hamaney Şeriati’yi Savundu / Bülent Şahin ERDEĞER

İran'lı entellektüel ve din alimi Ayetullah Hameney, düşünceleri ve siyasi çizgisi sebebiyle İranlı ünlü düşünür Dr. Ali Şeriati’yi hedef alan suçlamalara karşılık Dr. Şeriati’yi savunan değerlendirmeler yaptı. Hamaney, Ali Şeriati'nin arkadaşı olmakla birlikte bugün İran'ın en üst makamı olan Devrim rehberliği konumunda bulunuyor. 

İran'lı ünlü düşünür, sosyolog ve aktivist Ali Şeriati geleneksel şii din adamları sınıfına yönelik keskin eleştirileriyle tanınıyor. Bu sebeple Din adamları sınıfına mensup kimi çevreler tarafından Şeriati, Şah'ın ajanı olmak, sünnilerin adamı olmak, Dini tahrif etmek, İslam'ı sosyalistleştirmeye çalışmak gibi kimi suçlamalara maruz bırakılıyor.

Sevenleri ise Ali Şeriati'nin İslamcı bir aydın olduğunu, İslam'ın özüne dönülmesi gerektiğini savunan, hurafeleri ve Şah diktatörlüğünü eleştiren samimi bir müslüman olarak Şah'ın gizli servisinden kaçarken şehit olduğuna inanıyorlar.

Şeriati'nin bazı mollalar tarafından bu denli sert eleştirilmesi O'nun geleneksel Şiiliğe karşı yönelttiği sorgulayıcı üsluptan kaynaklanıyor. Şeriati'ye göre Şiilik ilk oluştuğu dönemde haksızlıklara karşı özgülükçü bir muhalefet ekolü iken daha sonraları Safeviler ve Buveyhiler saltanatının resmi ideolojisi haline dönüştürlmüş, İslam'da var olmayan bir çok bid'at, hurafe ve özellikle de ruhban sınıfı ihdas edilmiştir. Sünnilik te benzeri biçimde Emevi ve Abbasi'lerin resmi ideolojisine dönüştürlmüştür. Şeriati'ye göre Şiiliğin ve Sünniliğin bu başkalaşımı  İslami vahdetin bozulmasına yol açmıştır. Bu sebeple O, Dini düşüncenin ıslah edilmesi ve vahdetin tekrar oluşturulması için çaba gösterilmesini önermektedir.     

Şeriati hakkındaki tartışmalar geçtiğimiz günlerde sitemiz tarafından türkçe'ye çevrilen Abdülkerim Suruş'un Şeriati hakkında yaptığı röportajla tekrar gündeme gelmişti. İran'da İslamcı ve özgürlükçü aydınlarla geleneksel ulema arasında denge unsuru olarak görülen İran'ın en üst düzey mercii Ali Hamaney'in konuyla ilgili görüşleri bu bağlamda önem arz ediyor. 

Ayetullah Hameney’nin Dr. Şeriati’yi savunmasına ilişkin www.adlroom.com ’dan Yakın Doğu Haber portalı için Ozan Kemal Sarıalioğlu'nun çevirdiği  haberde şu ifadelere yer verildi:

Ayetullah Hameney’in Dr.Şeriati hakkındaki son değerlendirmeleri Resul Caferiyan’ın “İran’daki Siyasi ve Dini Akımlar” adlı kitabında yayınlandı. Bu sözler, pek çok kişi, özellikle de “velayet çizgisindeki” bazı aydınlar için okunmaya değer; çünkü bu kişiler Rehber’in daha önceki Şeriati’yi öven sözlerinin Savak’ın Şeriati ile ilişkide olduğunu gösteren tarihi [!] belgelerin ortaya konmasından önce serdedildiğini ve Devrim Rehberi’nin bu kişi hakkındaki görüşünü değiştirdiğini söylüyorlardı.

Resul Caferiyan’ın kitabının altıncı baskısındaki bazı dipnotlarında İslam İnkılabı Rehberi’nin yazara özel olarak gönderdiği ve merhum Şeriati hakkındaki görüşleri yansıtan değerlendirmeleri yer alıyor. Bu konular, Ayetullah Hameney’in kitabın üçüncü baskısını okurken sayfa kenarına tuttuğu notlardan oluşuyor.

Caferiyan’ın kitabına aldığı bu notlar, Şeriati hakkındaki ihtilaflarda Ayetullah Hameney’in en son yargısını göstermesi açısından çok faydalı. Rehber’in Şeriati savunusu da diyebileceğimiz bu yazısındaki tutumu, iki ana eksen etrafında şekillenmiş:

1-Şeriati’nin Savak’a Yazdığı Mektup ve Şah Rejimi Karşısındaki Tavrı

Bu konuda Resul Caferiyan iki görüşten bahsediyor: Birincisi Şeriati’yi doğrudan rejimin adamı olmakla itham eden Seyyid Hamid Ruhani’nin görüşü. İkinci görüşü savunanlar ise Şeriati’yi bundan beri görmekle birlikte rejim ile Dr. Şeriati arasında bazı konularda [Marksizm karşıtlığı, bazı toplumsal meseleler vs.] görüş birliği olduğuna inanıyorlar.

Ayetullah Hameney her iki görüşün temsilcilerine de karşı çıkarak Şeriati’nin Savak’a gönderdiği mektupların –bu mektuplardaki özel üslubu da göz önüne alarak- şahlık rejimini aldatmaya dönük bir taktik olduğu görüşünü benimsiyor. Ayetullah Hameney şöyle diyor:

“Doktorla olan tanışıklığıma da dayanarak söylüyorum, bence kendisi Marksizm karşıtlığı ve ulema eleştirisi gibi rejimle arasındaki ortak noktalardan yararlanarak Savak’ı kandırmak istiyordu; bunda da başarılı olmuştur.

Karakteri Savak uşaklığı yapmaya elverişli değildi. Kendisi için doğrudan mücadelenin tehlikesine atılmadığı, bu mücadeleyi kenarda sürdürmek istediği söylenebilir en fazla… Ben 1976 yılında zindandan çıktığımda evime gelmemiş, beni görmesi için ortak dostlarımızdan bir genci göndermiş, bu kişiyle saatlerce görüşmüştük.”

2-Ayetullah Mutahhari’nin Sert Şeriati Eleştirisi

Rehber'in görüşlerini yansıtan dipnotlardaki ikinci konu ise Ayetullah Mutahhari’nin 1978’de İmam Humeyni’ye yazdığı Şeriati aleyhinde sert yargılar ve suizan içeren mektubudur. Pek çok kişi Üstad’ın bu mektubunu kızgınlığının sonucu olarak görürken, bazıları da Mutahhari’nin “düşmanı tanıma” düşüncesiyle ilişkilendiriyorlar.

Ayetullah Hameney bu konuda da farklı bir yaklaşım sergiliyor ve her halükarda Mutahhari’nin Şeriati hakkındaki yargısını paylaşmıyor. Bu konuda şöyle yazıyor:

“Merhum Şehid Mutahhari’nin Şeriati’ye yaklaşımı, hem ilk tanışmasını takip eden iki üç yıl içersinde -ki kendisini şaşırtıcı ölçüde övüyordu- hem de yine şaşırtıcı bir şekilde kınadığı döneminde, genellikle mübalağalı idi. İmam Humeyni’ye yazdığı mektubunda da abartmanın işaretleri açıktır. Diğer bazı dostlarımız da, mesela merhum Şehid Beheşti, Mutahhari’nin mektubu hakkında aynı fikre sahiptiler.”

İslam inkılabı Rehberi Hameney’in bu meseledeki tasnifli yaklaşımı ve merhum Şeriati’yi eserlerini fikri yönden eleştirmekle birlikte savunması, bizlerin bu büyük mütefekkir karşısında alacağımız tavra – büyüklüğünü inkar etmeden eleştirebilmek- iyi bir örneklik sunmaktadır."

 

 

 

Kaynak: TIMETURK


         -        

 


Bu Yazı 13517 defa okunmuştur
 

 Bu haber için toplam 215 yorum yapılmıştır...

şeriati nuretti meriç 14-09-2008, 15:53:05
sözleri yaşamının yaşamı davasının tanığıdır. tevhidi en yüce haliyle ifade eden ve tevhit muarızlarını keskin hüccetlerle deviren dev sonsuzluğa kadar varolmayı haketmiştir kimse buna engel olamayacaktır inşaallah.slm dua umut
 
şeriati nurettin meriç 14-09-2008, 15:55:00
hamaney de eminimki vicdanının sesine kulak verdi v vefalı davranma gereği duydu bunca vefasızlık ortamında.slm dua umut...teşekürler hamaney
 
pervari 24-09-2008, 11:38:10
bu şeriati için oluşan tereddütleri gidermesi açısından müsbet bir yazıdır. mutahhari'nin ise daha çok duygusal yaklaştığı kanaatindeyim. ama o da kenara atılmamalı... sünnisiyle, şiisiyle birlik olmamız lazım... tek yol, Hakk yol İslam...
 
Ammar 22-12-2008, 00:51:53
Gerçekten rehber hamaney kendisine yakışanı yapmıştır. Allah razı olsun kendisinden bizi de ona beyatli olanlar zümresine koysun inşaallah. Büyük Üstad Ali Şeriati bugün ümmetin ihtiyaç duyduğu islam modeline sahip bir yapıya sahipitir. O gerçek anlamda islami hayatın sadece ve sadece allah'a has kılınmasını istemiştir. Belirli zümrelerin tekelinde olan bir islama karşı çıkmıştır. kısacası Kur'an islamını yaşamsallaştırmaya çalışmıştır. Allah razı olsun kenidisinden.
 
p 28-04-2012, 16:35:05
keŞki bütün yazilarin hepsinde tarih kayd olurdi
 
pourakbarian 28-04-2012, 16:40:34
Şuanda Iranda hakim olan rejim Şeriati gibi fikir sahiplerinin yaŞamasina engel olmuŞ onlari iskence edip hapishanelerde curuduyorlardi.
الملک یبقی مع الکفر ولایبقی مع الظلم
 
 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER ESERLER

Mehmet Akif ve Düşündürdükleri / Şuayip MEKEÇ
Sol ve Liberal Muhayyile / Ali BULAÇ
Cüzzamlıyı İyileştirdiyse Zalimliğine Anlayış mı Göstermeliyiz? / Fikritakip
“Öncü Şahsiyetler: Seyyid Kutub ve Ali Şeriati” / [Seminer]
Kendi Semasında Tek Yıldız: Nurettin Topçu Ve Müslüman Anadolu Sosyalizmi / Ümit AKTAŞ
Bilgiden Neo-Nihilizme..: Müslüman Nihilistler / Turan KIŞLAKÇI
Gazali, İbn-i Rüşd’ü Döver mi? / T.Suat DEMRE
Dikkat! Kitap! / Heinrich BÖLL
Suruş ve Sarsılan Kalplerin Tanrısı…/ Meliha ÇELİK
Şeriati Suriye'yi Nasıl Okurdu?/ Cihan AKTAŞ
‘Ehl-i kitâp’ kimdir? / R. İhsan ELİAÇIK
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 1 / Hamza TÜRKMEN
AK PARTİ Eleştirisi / Ali BULAÇ
Din Modern Zamanlarda Nereye Gidiyor? / Dr.Abdülkerim SURUŞ
Sol İslam, İslam`ın Solu, İslam Düşüncesinde Sol / Kenan ÇAMURCU
Entelektüel, Aydın ve Din / Dr.Aliye ÇINAR
İnsanlık Suçu: Biz Filistinliler, Hakkımızı Helal Etmeyeceğiz / Hayrettin KARAMAN
Bir Seçim Yapın Arkadaşlar/ Ali SALDIRAN
Bayan Humeyni ile Bayan Şeriati... / Sibel ERASLAN
Profesör olmak; Ebu-Zer'in Kişiliğini Manupüle Etme Hakkını Verir Mi? / Muhammed CAN
Surûş, Şimdi de Şeriatî İçin İlginç Şeyler Söylüyor! / Selahaddin Eş ÇAKIRGİL
MUSEVİ NE DİYOR?/ Mir Huseyn MUSEVİ
Özgürlük şairi İkbal, İstanbul'da anılıyor
Evrim Kuramı ne anlatıyor? -2- / Bülent Şahin ERDEĞER
"İslâm Sosyalizmi"nin Serâncâmı/ Bülent Şahin ERDEĞER
Efgani ve Abduh Vehhabi Miydi? / Mehmed Akif ERSOY
“Evrim Kuramı”na Gerçekçi bir Bakış-1/ Bülent Şahin ERDEĞER
Cihan Aktaş Yakın Yabancı İran'ı anlattı/ Asım ÖZ
"İslam ve Sınıfsal Yapı" Türkçe'ye kazandırıldı
Güneye Göç Mevsimi / Stefan WEIDNER Sudanlı Kült Yazar Tayyip Salih'in Ardından…
İslam Dünyasına Evrensel Reçete: Musa Carullah / Yusuf TOSUN
Beykoz’da “Ali Şeriati” Konuşuldu
İnsanlığın Kısa Tarihi: BÜYÜK RESİM
Zehra Hanım'ın Işığını Kapatan Jip / Yıldız RAMAZANOĞLU
Mülkiyet ve İktisadi Kullanımı Üzerine/ Murat AYDOĞDU
Kapitalizmin Efendilerine Karşı Anti-Kapitalist İman! / Bülent Şahin ERDEĞER
Küresel Kibir Çetesi ve Ahlak Devrimi / Bülent Şahin ERDEĞER
İran'ın Yeşil Rasyonalizmi/ Ali BULAÇ
İranlı Göstericiler COŞKULU VE TEMKİNLİ/ Cihan AKTAŞ
İran'da Kim Ne İstiyor? / Bülent Şahin ERDEĞER
İbrahim Yürüyüşü / Ebuzer SAİD
Sanayi Toplumu ve Geleceği- Unabomber'ın Manifestosu/ Teodor KACZINSKY
“Zere, Zora ve Tezvire” (Altına, Güce ve Hileye) Karşı... / Mîr Huseyn MÛSEVÎ
Hamaney Şeriati’yi Savundu / Bülent Şahin ERDEĞER
İmam Öldü; Yaşasın Konformizm! / Mansur YILMAZ
Sağcılık, Solculuk… / M. Kürşad ATALAR
"İslami Mücadelede Öncü Şahsiyetler"
Muhammed Mustafa ve Kur’an Yerine Mevlânâ Ve Mesnevî - Egemenlerin “Problemsiz (Light) İslâm” Projesi- / İlhami GÜLER
Çölde Bir Yalnız Âdem / Rasim ÖZDENÖREN
Bilge Adam Dergisi ve İslam Bilim Hediyesi
Yeni sınıfın ideolojisi: Kariyerizm ve Konformizm / R. İhsan ELİAÇIK
Bizden Korkanlar Sizi Seviyor / İsmet ÖZEL
Dua / Dr.Mustafa ÇAMRAN
Evrensel Bir Müslüman: Cemaleddin AFGANİ [KRONOLOJİK HAYAT HİKAYESİ]
Yeni Bir Zamanı Başlatmak / Atasoy MÜFTÜOĞLU
Cemaleddin Efgani / Mehmed Akif ERSOY
Anlaşılmamış Devrim / Charlotte WIEDEMANN
Ebû-Zerr el-Ğıfârî [v. 32/652] / Prof.Dr.Hayrettin KARAMAN
Sürekli Devrim: "Direniş Teolojisi"/ Prof.Dr. İlhami GÜLER
"Din Mafyası" Şeriati'ye Saldırmaya Devam Ediyor/ Bülent Şahin ERDEĞER
İnsan Üzerine / Ali K.
ANTİEMPERYALİST BAŞBAKAN: MUSADDIK/ Altan ALGAN
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 2 / Hamza TÜRKMEN
Kur'an'ı Nasıl Okumalıyız? / Aliya İZZETBEGOVİÇ
İbn-i Rüşt'ün İzinde / Loay MUDHOON ‘Reformcu İslam Düşünürü Muhammed ŞAHRUR'
İslâmî Cemaatin Kurucu Öğesi Olarak İslami Şahsiyet / Rıdvan KAYA
Röportaj: R. İhsan ELİAÇIK :İslam'ın Politik Duruşu Sol / Müjgan HALİS
Ne Okumalı? -Dört Aşamalı Alternatif Bir Okuma Programı- / Ali BULAÇ
Musa Carullah Bigiyef’in Sünnet Konusundaki Görüşleri / Mustafa AKMAN
Gençlere Tavsiyeler / Ercüment ÖZKAN
Afganistanlısı Antipatik de Bizim "Cübbeli" Taliban Neden Sevimli? / Serdar ÖZMEN
Kendi İçimizdeki 'İkna Odaları' / İdris ÖZYOL
Fatıma, Fatıma‘dır / Emine K. ARSLANER
"Ali Şiası Safevi Şiası" Kitabının Yeni Baskısı Yapıldı
Kim Müslüman Aydın Değildir? / Abdulkerim SURUŞ
Yeşil Rasyonalizm, Sol İslam, Adalet Devleti: Zihnimiz Yeni Siyasi Kavramlara Hazır mı? / Kenan ÇAMURCU
Bir Mücahidin Kaleminden Fikir-Put Savaşı / M. Numan AŞKAROĞLU
Toparlanın, Gidiyoruz! / İsmet ÖZEL
Ebuzer: Issız Çölde Yalnız Mezar / İhsan ELİAÇIK
Sağcı Bir Şiire Doğru [mu?] / Enes MALİKOĞLU
El-Ğarra Hutbesi / İmam ALİ
Ebu'l Ala Mevdudi Türkiye'de Anılıyor / Sempozyum
GAZZE RİSALESİ / Cahit KOYTAK
Yoksulluğu Görme(me)k ve Bir İntiharın Düşündürdükleri / Serdar Bülent YILMAZ
 
 
 
 

 

nike huarache Scarpe Abbigliamento Asics nike blazer michael kors Adidas Scarpe Ray ban nike flyknit longchamp scarpe converse nike free air jordan scarpe da calcio nike cortez Cinture air max new balance Scarpe nike roshe louis vuitton Ray ban adidas oakley converse Scarpe Adidas scarpe Nike Adidas superstar air max
new balance nike air max adidas nike roshe michael kors air max nike free nike blazer new balance oakley converse Scarpe Adidas nike huarache Scarpe Ray ban scarpe converse Adidas Scarpe Abbigliamento Asics Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike flyknit

www.aliseriati.com         www.aliseriati.net        www.aliseriati.org

NETWOR YAZILIM