ALİ ŞERİATİ

Ali Şeriati Hüseyniye-i İrşad

Kull. Adı    

:

Şifre 

:  
     

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Modernizm’le Hesaplaşma Çabasında Bir Aydın: Ali Şeriati Portresi / Aydın HIZ
Kendisi Olmayan İnsan
Dünya Görüşü ve İdeoloji
Şia
İran ve İslam
Tüm medyalar için tıklayınız...
Tefsir Dersi

Sesli ve Görüntülü Medya

Ali Şeriati Belgeseli
Belgesel

Tüm Arşivler İçin Tıklayınız...

HİCRET
HACC
Hangi Kur’an / Ali ŞERİATİ
Bir Kez Daha Ebu Zer
Aşk ve Sevgi... / Dr. Ali ŞERİATİ

İSLAM BİLİM DERSLERİ BAŞLIYOR

TARİH :19-03-2009

23.03.2009 tarihinden itibaren İslam Bilim dersleri başlıyor

Dr. Ali Şeriati'nin İslam-Bilim adlı konferanslarından oluşan eserini dersler halinde yayına hazırladık. Site üyelerimiz ve ziyaretçiler burada yayınlanacak dersleri takip edebileceklerdir. Pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanacak olan dersleri muntazam takip edip tartışan takipçiler muayyen bir vaktin sonunda bu önemli dersleri bitirmiş olacaklardır.

Derslerin bitiminde takipçiler tarih bilinci, tarih felsefesi, toplumsal tevhid ve toplumsal şirk, ideal insan, toplumbilim, tevhidi dünya görüşü, altyapı ve üstyapı, ideoloji olarak İslam, varoluşçuluk, materyalizm, alinasyon, Marksizm gibi birçok önemli konu hakkında önemli bilgiler edinmiş olacaklardır. Hem derslerin takibi hem de dersler üzerine yapılacak tartışmalarla Doktor'un öğrencileri olarak O'nun fikirlerini tanımış, tartışmış ve belki ümidimiz odur ki ilerilere taşımız olacağız
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme
hgs yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

ÜYE OLUN

TARİH :17-03-2006

Siteye üye olun yeniliklerden hemen haberiniz olsun.
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :.: Yazarlar :.
Cüzzamlıyı İyileştirdiyse Zalimliğine Anlayış mı Göstermeliyiz? / Fikritakip

Türkan Saylan hakkında aklımızda kalan son fotoğraf karesi, Hürriyet gazetesinde kendisiyle yapılan söyleşi oldu. Orada, başörtülü üniversite öğrencilerine haksızlık etmiş olabileceği yönünde içinde küçük bir kuşku kalıp kalmadığı sorusuna kesin inançlı olarak “Asla” demişti. “Asla, bu konuda çok netim!”

 

Bununla da kalmadı “ikna odaları”nın mucidi, “Zaten o örtüleriyle erken koca buluyorlar” diyerek ortada bir sorun olmadığını söyledi kendince. Yani son sınıfa gelmiş başörtülü bir öğrenciyi okuldan atarak mağdur etmiş olsalar bile evlenerek paçalarını kurtardıklarını ve ortada üzülmeyi gerektirecek boyutta bir mağduriyet olmadığını söyleyebilmişti pişkin pişkin.

 

“Çocuklar namaz kılacaklarına bale yapsınlar” diyen Saylan’ın ardından okunan ve okunması talep edilen rahmetler tuhaf bir durum ortaya çıkarıyor bu nedenle. Hem rahmeti dilenen Allah’ın dininin tüm değerlerine karşı savaşmış olması bakımından, hem de uyguladığı ağır faşizm ve ayrımcılığı anlayışla karşılamamızın beklenmesi bakımından.

 

Saylan cüzzamlıyı iyileştirdi diye hayatı boyunca dindarlara uyguladığı zulüm, ayrımcılık ve faşizmini anlayışla mı karşılamalıyız?

 

Medyadaki yansımalardan anlaşıldığı kadarıyla, evet öyle, anlayışla karşılamalıyız. Bununla kalınmıyor, ne kadar ayrımcı olursa olsun, ne kadar zulmetmiş olursa olsun, ikna odalarında ne kadar çok sayıda başörtülü öğrencinin hayatını karartmış olursa olsun o sırf cüzzamlıyı iyileştirdi diye cennete gitmeyi garantilemiş biri!

 

Hz. Ömer şöyle anlatıyor: Hayber savaşı günü, Hz. Peygamber’in arkadaşlarından bazı kimseler, “falanca şehit oldu, filanca şehit oldu” derken, bir adama rastladılar ve onun için de “falanca adam şehit oldu” dediler. Hz. Peygamber başını kaldırdı ve buna itiraz etti: “Hayır! Çaldığı hırka yüzünden ateşte olduğunu gördüm.”

 

Hz. Peygamber’in yanıbaşında olmuş, çok iyilikler ve yararlılıklar göstermiş, bununla da yetinmemiş, savaşta canını vererek en büyük fedakarlığı göstermiş bir sahabe -Peygamber’in ifadesiyle- cehenneme gitmişse demek ki filan yararlı iş, kötü işi götürürek hayatın neti alınmıyor.

 

Hayata, insan onuruna, dine saygısı olan bir zihin bu kriteri baştacı etmeli.

 

Tarihteki ve bugünkü zalimleri eğer yaptıkları iyilikler nedeniyle anlayışla karşılamaya başlarsak zulmün insanlık onuru karşısındaki yeri belirsizleşir.

 

Saylan’ın kurduğu ikna odalarının ne anlama geldiğini anlamak için orada uygulanan yöntemin faşizmin sorgu yöntemlerinden ödünç alındığı hatırlatalım. Işık altında kamerayla kayıt, kalabalık sorgucu timinin (hepsi de üniversite hocası!) çapraz sorular, hakaretler ve tehditlerle genç kızın başını açması için yaptığı baskının kimi zaman saatlerce sürdüğü anlatılıyor mağdurlar tarafından. Binlerce öğrenci bu işkenceden geçirildi 28 Şubat sürecinde.

 

Sorgu sonrasında canına kıymak isteyenler de çıktı, hayata küsüp evinde odasına kapananlar da! Psikolojik tedavi görenlerin sayısı ancak tahmin edilebiliyor.

 

Kendisine rahmet okunması beklenen Saylan ise bu büyük zulümden tövbe etme fırsatını nasıl değerlendirdi? “Asla! Bu konuda çok netim. Onlar militan oluyorlar. Hem zaten örtülü oldukları için erken evleniyorlar.” diyerek.

 

Bu son sözlerle adaletin Rabbi Allah’ın huzuruna gitti zalim Saylan!

 

Cenazesinde kendisine övgüler yağdıran imamın günah çıkarma seansı değil, Allah’ın adaletinin nasıl tecelli edeceği önemli artık bu aşamada.

 

Allah’ın dinine hayatı boyunca uzak durmuş, o dinin dindarlarından nefret etmiş, o dinin dindar kızlarına zulmetmiş Saylan gibi biri bir yana; bu dine hayatı boyunca hizmet etmiş, Hz. Peygamber’in yanıbaşında tüm iyiliklerin insanı olmuş bir sahabe için bile ne diyordu Allah'ın Rasulü: “Hayır! Çaldığı hırka yüzünden ateşte olduğunu gördüm.”

 

Cami hocasının Saylan’ı cennete göndermeye çok hevesli olması, aldığı siparişi yerine getiren bir tür halkla ilişkiler faaliyeti.

 

Böyle imamlar bulmak zor değil Türkiye’de. Onlar sayesinde bu dünyadaki imajı kurtarmak da mümkün olabilir. Ama asıl öte dünya önemli değil mi?

 

Öte dünyaya inanmayanların bile ona rahmet okunmasını talep etmesi asıl meselenin bu dünyadaki halkla ilişkiler olduğunu gösteriyor!

 

Saylan örneğinde dindarlardan talep edilen, onun yaptığı zulümleri anlayışla karşılayıp ölünün arkasından konuşmamaları. Yani Saylan’ın arkasından hiçbir zulmünü, ayrımcılığını, faşist dünyasını, dini değerler ve dindarlara duyduğu nefreti anlatmamamızı istiyorlar. Sessizce geçiştirelim istiyorlar.

 

Âdet buymuş onlara göre!

 

Hayır âdet bu değil. Asıl âdet, zalimin zulmünü unutturmamaktır. Böylelikle insanlık haysiyeti korunabilir, yeni zulümlerin önü alınabilir.

 

Onların istediğini yapmak, tarihin zalimleri hakkında da konuşmamak demek. Hangi vicdan bunu bekleyebilir bir dindardan.

 

İkna odalarını unutmamızı beklemek, böyle bir zulmü tarihin tozlu sayfalarında unutulmaya terketmeyi istemek nasıl bir taleptir!

 

Böyle düşünenlere, karısıyla birlikte kendisini Hz. Peygamber'e ve dindara zalimlik yapmaya adamış Ebu Leheb hakkındaki Allah’ın şu sözleriyle karşılık veririz:

 

“Ebu Leheb'in elleri kurusun, zaten kurudu da. Ne malı ne de kazandığı onu kurtaramadı. Alevli bir ateşe girecek. Karısı da. Odun taşıyarak hem de…” (Tebbet Suresi)20 May 2009  

 

Kaynak: www.fikritakip.com


         -        

 


Bu Yazı 13514 defa okunmuştur
 

 Bu haber için toplam 233 yorum yapılmıştır...

umut 31-05-2009, 21:37:28
yalan ve iftirayla hatta daha doğrusu kinle yazılmış bir yazı. ikna odalarının faşizm olduğu yalan ve abrtıdır-ben de tasvip etmesem de-.dindarlara düşmanmış da bilmem neymiş de . hem yazıyı yazanın ismi görünmüyor.rahmetli Saylan a saldırmalarının sebebi siyasidir, işlerine gelmemesidir.bu kadar kinle,nefretle yalanla dolanla nereye varabilirsiniz anlayamıyorum.sırf sizin daracık fikri dünyanıza uymayan şekilde düşündüğü için insanların öteki dünyalarına bile karışmaya kalkıyorsunuz.-hani bu dünyasını tartışmaya bile gerek yok zaten siz haklısınız her zaman-
böyle yazılar Ali Şeriatinin adını anan bir siteye yakışmıyor.
 
Ahmet 01-06-2009, 21:39:36
Hakkı haykıran bir yazı olmuş. Yazanın ve yayınlayanın ellerine sağlık. Ali Şeriati adına açılmış bir site de her zaman ve her zeminde hakkı hakikati haykırmalı zaten. Bazı kişiler ısrarla bir şeyleri görmemeye çalışıyor. Yazılanların hepsi de gerçektir. SELAMETLE...
 
şeriati nurettin meriç 02-06-2009, 16:16:41
UMUT tamamen haksızsın.... bir insanın maddi alandaki başarısı göz önüne alınarak mana alanındaki faşizmi asla sarf-ı nazar edilemez.... MAKYAVEL derki: eğer bir insanın zaferlerini dikkate alarak toplumsal alandaki haksızlıklarını tecziye etmezseniz devlet git gide çürür der.... eğer bir kanun çıkarıyorsanız buna bizzat siz uymazsanız kimse uymaz... ki bunu en bariz şekilde keni ülkemizde görüyoruz... kanun koyucular kendileri uymuyorlar koydukları kanuna önce... biraz dürüst düşünmek gerekir.... söyledikleri sözler daha taze bu mevtanın.... yüce insani değerler ekseninde düşünmek ve karar vermek icap eder... yazılan ne cevabınız ne arada keskin bir paradoks var.... tekrar okumanızı öneririm.... ki bu konudaki yazılan bütün yazıları okudum... umutla selamla duayla muhabbetle kalemle yazıyla kitapla devrimle.....
 
Oğuzhan Özdemir 02-06-2009, 21:26:59

Burada Türkan Saylan hakkında ve ona bağlı olarak belirtilmesi gerekenler hakkında şu durum söz konusudur: Türkan Saylan dindarlardan nefret edebilir ya da onları sevebilir fakat kimse kimseye "demokratik, insan haklarına sahip, çağdaş ve sosyal adaletin olduğu" söylenen bir ülkede başını örtmeyeceksin diyemez, mini etek giyemezsin denilemeyeceği, denmediği gibi! Türkan Saylan değil başka birisi de bir ateist de olabilir, mesela Sartre, ama hayatına bakın, ömrünü entelektüel alanda ve eylemde sömürülen Cezayirliler, diğer müslümanlar ve diğer zulüm görenler adına Batı'ya karşı söve söve mücadele ile geçirdi, Nobel verdiler ideolojiktir diyerek almadı! Şeriati için bir dinim yok ama olsa idi Şeriati'ninki olurdu dedi, Şeriati de Camus dahil kendisi için insanlığını tamamlamış kişilerdir dedi. Türkan Saylan bir hıristiyan da olabilir, bugün en ufak bir zorlukta eğilip bükülen bizim gibi kokuşmuş müslümanlara karşılık ömrünü ezilenler ve hak için mücadele ile geçirenler olmuştur Hıristiyan veya hatta Yahudiler vardır şuan, hapiste tutuklu gençler var israil'de. Mühim olan düşünceleri, dünya görüşü, şu dine sahip olması, bu mezhepten olması, dindar ya da laik olması değil, her türlü haksızlık, sömürü ve çarpık iktidara karşı olması, İNSAN olması önemli olan. İstiklal Mahkemelerinde bir sürü insan astılar ,her ulus devlet kurarken olan katliamlar. Komünistleri dinsiz diye müslümanlara şikayet eden devlet, bugün dindarları solculara yobaz diye şikayet ediyor. İnsan olmak gerek
 
ahmet nas 03-06-2009, 01:39:23
Eğer bu yazıyı yazan düşündüğüm kişi ise, pes doğrusu diyeceğim. Piyasada herkes kendisini az çok tanır. Bu yazarın bu sitede olması benide çok rahatsız etti. Konu türkan saylan vs değil. Konu bu lafları samimiyetsiz birisinin söylemesi. Burası yeri değil, ama kısaca şunu diyebilirim ki; kendisi onlarca hırka çalmış birisidir. Şimdi milli görüşçü oldu tayyip belediyeden şutladığı için, bir arada turkuaz hareketine girmişti. Yarın kimbiliri ne olacak. Bu samimiyetsizlerin piyasada ahkam kesmleri artık beni kusma noktasına getirdi.
 
bünyamin 03-06-2009, 08:50:38
Ayrık otuna merhamet etmek,buyday'a zulumdür..Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.Ömrü boyunca dine özellikle islam'a,başörtüsüne,başörtülüye düşmalık edmiş,bir kişeye rahmetmi okuyalım yanİ?.
 
murat 04-06-2009, 01:39:57
İkna odaları faşistliğin tam bir örneğidir.bir insanı sırf giydiği kıyafet için o odalara almak ve saatlerce psikolojik işkenceye maruz bırakmak...Ne yazık ki Nur serterin iddia ettiği gibi öyle "püsküt ve çay ikramı yapılan odalar"değil.Basbaya bi tür işkencenin yapıldığı odalar.Bunun abartıldığını söyleyen biri ya bu konuda yeteri bilgiye sahip değildir ya da maalesef empati kavramından bihaberdir.TÜrkan Saylanın yaptığı bazı iyilikler konusunda samimiyeti de şüphelidir.ÇYDD nin en büyük projesi olan "haydi kızlar okula"kampanyasının altında bile başka bi niyet vardır ne yazık ki.İsteyen varsa bunun nedenini de yazarım,fazla uzatmak istemiyorum
 
ömer şafak 14-02-2011, 16:05:33
Umut arkadaşım, bireyin özgürlüğü devletin bölünmez bütünlüğünden de bilmem ne ideolojisinden de daha kutsaldır,ve bunlara kurban edilemez. ne Saylan'a ne de Soylan'a söz düşmez. İkna odalarını ne sanıyorsun, orada hoş beş mi yapıyorlardı sanıyorsun. Ya güldürme beni gözünü seveyim.
 
Eser Kirazlı 14-03-2012, 11:04:50

İnsanların acılarını dindirmek kadar ulvi bir şey varmı.
Bir insan Allaha olan borçlarından cezasını çekecektir. Lakin insanlığa olan katkıları, acı çeken insanları iyileştirirken kelecek kuşaklara dahi hizmet bırakması, allah nezdinde yazıdaki iftiralardan daha değerlidir. Bizler ne dersek diyelim Bizleri Yaratan her şeyi görüyor. Hele hele günümüzde insanlık suçlarının unutturulmaya çalışılması; İlahi Adalet mutlaka tecelli eder ve edecektir. Türkan Saylan için saygı ve muhabbetle.
 
 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER ESERLER

Mehmet Akif ve Düşündürdükleri / Şuayip MEKEÇ
Sol ve Liberal Muhayyile / Ali BULAÇ
Cüzzamlıyı İyileştirdiyse Zalimliğine Anlayış mı Göstermeliyiz? / Fikritakip
“Öncü Şahsiyetler: Seyyid Kutub ve Ali Şeriati” / [Seminer]
Kendi Semasında Tek Yıldız: Nurettin Topçu Ve Müslüman Anadolu Sosyalizmi / Ümit AKTAŞ
Bilgiden Neo-Nihilizme..: Müslüman Nihilistler / Turan KIŞLAKÇI
Gazali, İbn-i Rüşd’ü Döver mi? / T.Suat DEMRE
Dikkat! Kitap! / Heinrich BÖLL
Suruş ve Sarsılan Kalplerin Tanrısı…/ Meliha ÇELİK
Şeriati Suriye'yi Nasıl Okurdu?/ Cihan AKTAŞ
‘Ehl-i kitâp’ kimdir? / R. İhsan ELİAÇIK
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 1 / Hamza TÜRKMEN
AK PARTİ Eleştirisi / Ali BULAÇ
Din Modern Zamanlarda Nereye Gidiyor? / Dr.Abdülkerim SURUŞ
Sol İslam, İslam`ın Solu, İslam Düşüncesinde Sol / Kenan ÇAMURCU
Entelektüel, Aydın ve Din / Dr.Aliye ÇINAR
İnsanlık Suçu: Biz Filistinliler, Hakkımızı Helal Etmeyeceğiz / Hayrettin KARAMAN
Bir Seçim Yapın Arkadaşlar/ Ali SALDIRAN
Bayan Humeyni ile Bayan Şeriati... / Sibel ERASLAN
Profesör olmak; Ebu-Zer'in Kişiliğini Manupüle Etme Hakkını Verir Mi? / Muhammed CAN
Surûş, Şimdi de Şeriatî İçin İlginç Şeyler Söylüyor! / Selahaddin Eş ÇAKIRGİL
MUSEVİ NE DİYOR?/ Mir Huseyn MUSEVİ
Özgürlük şairi İkbal, İstanbul'da anılıyor
Evrim Kuramı ne anlatıyor? -2- / Bülent Şahin ERDEĞER
"İslâm Sosyalizmi"nin Serâncâmı/ Bülent Şahin ERDEĞER
Efgani ve Abduh Vehhabi Miydi? / Mehmed Akif ERSOY
“Evrim Kuramı”na Gerçekçi bir Bakış-1/ Bülent Şahin ERDEĞER
Cihan Aktaş Yakın Yabancı İran'ı anlattı/ Asım ÖZ
"İslam ve Sınıfsal Yapı" Türkçe'ye kazandırıldı
Güneye Göç Mevsimi / Stefan WEIDNER Sudanlı Kült Yazar Tayyip Salih'in Ardından…
İslam Dünyasına Evrensel Reçete: Musa Carullah / Yusuf TOSUN
Beykoz’da “Ali Şeriati” Konuşuldu
İnsanlığın Kısa Tarihi: BÜYÜK RESİM
Zehra Hanım'ın Işığını Kapatan Jip / Yıldız RAMAZANOĞLU
Mülkiyet ve İktisadi Kullanımı Üzerine/ Murat AYDOĞDU
Kapitalizmin Efendilerine Karşı Anti-Kapitalist İman! / Bülent Şahin ERDEĞER
Küresel Kibir Çetesi ve Ahlak Devrimi / Bülent Şahin ERDEĞER
İran'ın Yeşil Rasyonalizmi/ Ali BULAÇ
İranlı Göstericiler COŞKULU VE TEMKİNLİ/ Cihan AKTAŞ
İran'da Kim Ne İstiyor? / Bülent Şahin ERDEĞER
İbrahim Yürüyüşü / Ebuzer SAİD
Sanayi Toplumu ve Geleceği- Unabomber'ın Manifestosu/ Teodor KACZINSKY
“Zere, Zora ve Tezvire” (Altına, Güce ve Hileye) Karşı... / Mîr Huseyn MÛSEVÎ
Hamaney Şeriati’yi Savundu / Bülent Şahin ERDEĞER
İmam Öldü; Yaşasın Konformizm! / Mansur YILMAZ
Sağcılık, Solculuk… / M. Kürşad ATALAR
"İslami Mücadelede Öncü Şahsiyetler"
Muhammed Mustafa ve Kur’an Yerine Mevlânâ Ve Mesnevî - Egemenlerin “Problemsiz (Light) İslâm” Projesi- / İlhami GÜLER
Çölde Bir Yalnız Âdem / Rasim ÖZDENÖREN
Bilge Adam Dergisi ve İslam Bilim Hediyesi
Yeni sınıfın ideolojisi: Kariyerizm ve Konformizm / R. İhsan ELİAÇIK
Bizden Korkanlar Sizi Seviyor / İsmet ÖZEL
Dua / Dr.Mustafa ÇAMRAN
Evrensel Bir Müslüman: Cemaleddin AFGANİ [KRONOLOJİK HAYAT HİKAYESİ]
Yeni Bir Zamanı Başlatmak / Atasoy MÜFTÜOĞLU
Cemaleddin Efgani / Mehmed Akif ERSOY
Anlaşılmamış Devrim / Charlotte WIEDEMANN
Ebû-Zerr el-Ğıfârî [v. 32/652] / Prof.Dr.Hayrettin KARAMAN
Sürekli Devrim: "Direniş Teolojisi"/ Prof.Dr. İlhami GÜLER
"Din Mafyası" Şeriati'ye Saldırmaya Devam Ediyor/ Bülent Şahin ERDEĞER
İnsan Üzerine / Ali K.
ANTİEMPERYALİST BAŞBAKAN: MUSADDIK/ Altan ALGAN
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 2 / Hamza TÜRKMEN
Kur'an'ı Nasıl Okumalıyız? / Aliya İZZETBEGOVİÇ
İbn-i Rüşt'ün İzinde / Loay MUDHOON ‘Reformcu İslam Düşünürü Muhammed ŞAHRUR'
İslâmî Cemaatin Kurucu Öğesi Olarak İslami Şahsiyet / Rıdvan KAYA
Röportaj: R. İhsan ELİAÇIK :İslam'ın Politik Duruşu Sol / Müjgan HALİS
Ne Okumalı? -Dört Aşamalı Alternatif Bir Okuma Programı- / Ali BULAÇ
Musa Carullah Bigiyef’in Sünnet Konusundaki Görüşleri / Mustafa AKMAN
Gençlere Tavsiyeler / Ercüment ÖZKAN
Afganistanlısı Antipatik de Bizim "Cübbeli" Taliban Neden Sevimli? / Serdar ÖZMEN
Kendi İçimizdeki 'İkna Odaları' / İdris ÖZYOL
Fatıma, Fatıma‘dır / Emine K. ARSLANER
"Ali Şiası Safevi Şiası" Kitabının Yeni Baskısı Yapıldı
Kim Müslüman Aydın Değildir? / Abdulkerim SURUŞ
Yeşil Rasyonalizm, Sol İslam, Adalet Devleti: Zihnimiz Yeni Siyasi Kavramlara Hazır mı? / Kenan ÇAMURCU
Bir Mücahidin Kaleminden Fikir-Put Savaşı / M. Numan AŞKAROĞLU
Toparlanın, Gidiyoruz! / İsmet ÖZEL
Ebuzer: Issız Çölde Yalnız Mezar / İhsan ELİAÇIK
Sağcı Bir Şiire Doğru [mu?] / Enes MALİKOĞLU
El-Ğarra Hutbesi / İmam ALİ
Ebu'l Ala Mevdudi Türkiye'de Anılıyor / Sempozyum
GAZZE RİSALESİ / Cahit KOYTAK
Yoksulluğu Görme(me)k ve Bir İntiharın Düşündürdükleri / Serdar Bülent YILMAZ
 
 
 
 

 

nike huarache Scarpe Abbigliamento Asics nike blazer michael kors Adidas Scarpe Ray ban nike flyknit longchamp scarpe converse nike free air jordan scarpe da calcio nike cortez Cinture air max new balance Scarpe nike roshe louis vuitton Ray ban adidas oakley converse Scarpe Adidas scarpe Nike Adidas superstar air max
new balance nike air max adidas nike roshe michael kors air max nike free nike blazer new balance oakley converse Scarpe Adidas nike huarache Scarpe Ray ban scarpe converse Adidas Scarpe Abbigliamento Asics Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike flyknit

www.aliseriati.com         www.aliseriati.net        www.aliseriati.org

NETWOR YAZILIM