ALİ ŞERİATİ

Ali Şeriati Hüseyniye-i İrşad

Kull. Adı    

:

Şifre 

:  
     

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Modernizm’le Hesaplaşma Çabasında Bir Aydın: Ali Şeriati Portresi / Aydın HIZ
Kendisi Olmayan İnsan
Dünya Görüşü ve İdeoloji
Şia
İran ve İslam
Tüm medyalar için tıklayınız...
Tefsir Dersi

Sesli ve Görüntülü Medya

Ali Şeriati Belgeseli
Belgesel

Tüm Arşivler İçin Tıklayınız...

HİCRET
HACC
Hangi Kur’an / Ali ŞERİATİ
Bir Kez Daha Ebu Zer
Aşk ve Sevgi... / Dr. Ali ŞERİATİ

İSLAM BİLİM DERSLERİ BAŞLIYOR

TARİH :19-03-2009

23.03.2009 tarihinden itibaren İslam Bilim dersleri başlıyor

Dr. Ali Şeriati'nin İslam-Bilim adlı konferanslarından oluşan eserini dersler halinde yayına hazırladık. Site üyelerimiz ve ziyaretçiler burada yayınlanacak dersleri takip edebileceklerdir. Pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanacak olan dersleri muntazam takip edip tartışan takipçiler muayyen bir vaktin sonunda bu önemli dersleri bitirmiş olacaklardır.

Derslerin bitiminde takipçiler tarih bilinci, tarih felsefesi, toplumsal tevhid ve toplumsal şirk, ideal insan, toplumbilim, tevhidi dünya görüşü, altyapı ve üstyapı, ideoloji olarak İslam, varoluşçuluk, materyalizm, alinasyon, Marksizm gibi birçok önemli konu hakkında önemli bilgiler edinmiş olacaklardır. Hem derslerin takibi hem de dersler üzerine yapılacak tartışmalarla Doktor'un öğrencileri olarak O'nun fikirlerini tanımış, tartışmış ve belki ümidimiz odur ki ilerilere taşımız olacağız
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme
hgs yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

ÜYE OLUN

TARİH :17-03-2006

Siteye üye olun yeniliklerden hemen haberiniz olsun.
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :.: Yazarlar :.
İmam Öldü; Yaşasın Konformizm! / Mansur YILMAZ

Bu ülkede bir şii ya da İran Devrimi hakkında yazı yazmanın tüm kınamalarını üzerime alarak başlıyorum söze:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  

Tanımadığım Bir Adam’a Ağladım 

 

İmam öldüğü gün bir dolmuştaydım. İnşaatın insanı hayattan bezdiren o yorucu ve ezici dünyasında bir işçiydim sadece. Başımı dolmuşun penceresine yaslayıp kimselere belli etmeden ağladığımı hatırlıyorum.

 

Oysa İmam Humeyni’yi tam olarak tanımıyordum! Belki de o gün ağlamama sebep suretinin dedeme benzemesiydi.

 

İran’da Kum kenti diye bir yerin varlığını, o kentte mollaların tedrisat gördüklerini, dinî birçok isyanın o şehirde başladığını, toprak ağalarından birinin Humeyni’nin Ayetullah babasını Humeyni daha çocukken öldürttüğünü, İmam’ın tek eşli bir evlilik yaptığını, Bursa’ya, ardından Irak’a ve en sonunda Fransa’ya sürgüne gittiğini,15 yıllık bir sürgünden ülkesine devrim lideri olarak döndüğünü bilmiyordum.

 

O sıralar bildiğim İran-Irak Savaşı ve Salman Rüşdü hakkında ölüm emri verenin İmam Humeyni olmasının dışında ülkemde dini hassasiyeti olan insanlara “İran’a gidin!” yollu kovma sözlerinin yeni yeni nüksettiğiydi. 

 

Vurun İmam’a!

 

Bugün bile İmam Humeyni hakkında, biyografik bir çalışma yapacak durumda değilim. Ancak, İmam’ın Türk sinemasının o aciz ve çıkarcı ve dini kullanan kirli çehresi yoktu! Daha güçlü, daha vakur, temsil ettiğin gücün farkında bir tavırla bakıyordu dünyaya. Uçağı Paris’ten Tahran’a indiğinde, kabinden çıkıp merdivenin başında duruş anı vardır… O görüntü devrime aç, sömürülmekten bıkmış ve inançlarına hakaret edilmiş insanların hala hafızalarındadır. Bir kurtarıcı, bir sembol, bir çağa aykırı duruş vardır oradan bakışta. Elini havaya kaldırıp selamladığı insanlar Şah’ın kahır gürzüyle hayatları yamulmuş insanlardı.

 

İmam, imkansız gibi görünenin mümkün olduğunu ispat etti dünyaya. Bu sadece İslam Devrimi anlamında değil; muhalif olan tüm güçler adına bir başarıydı. Direnmenin ve sebat etmenin eninde sonunda galebe çalmak anlamına geldiğini göstermiştir Humeyni. Her ne kadar devrim süreci sürgün ve uzaktan muhalif güçleri birleştirmek üzerine zorlu olsa da asıl zorluk 01-11 Şubat 1979 tarihleri arasında tankların altında can veren insanların çığlıklarından sonra başlamış; ABD destekli Irak ordusuyla 8 yıllık bir savaş süreci başlamıştır. Devrim yapan bir ülke hemen bir savaşa girdiğinde yapılan devrim de büyük risk altındadır. 17 Ekim Devrimi sonrasında Rusya 1.Dünya savaşından çekilmişti “devrimi sağlamlaştırmak” için. İşin ilginç yanı ise İran, savaş sırasında devrimi pekiştirmek zorunda kalmıştır. Hatta devrime 10 yıl süre biçen oryantalistlere inat dünyanın en muhalif devrimi olmaya devam etmektedir. 

 

Mütevazı, Vakur, Sevgili

 

İmam benim için üç anda canlı bir şekilde karşımda durur.

 

Bir devlet başkanı olarak, tıpkı bir memur gibi öğle yemeği için evine yürüyerek gelir ve mütevazı bir sofrası vardır. Bu sofrayı İmam ölene kadar yalnız bir kadın hazırlamış ve hayatında çok evlilik olmamıştır.

 

İmamın odası bir münzevinin odası gibidir. Ruhullah, Ayetullah, Musavi ad ve sanlarıyla bilinen, devrimin hem ruhani hem de reel lideri olan bir insan dünyadan bir göçebe gibi geçmiştir. Zevk-ü safa’ya vakti yoktur.

 

Orianna Fallaci’yle röportaj yapmayı kabul ettirmiş, inançsız ablamıza çarşaf giydirmiştir! İmamın dizi dibinde oturan o çarşaflı kadının Orianna Fallaci olduğuna kimseleri inandıramazsınız! Ama, Fallaci Tarihle Sohbetler kitabında bunu itiraf eder ve İmam’ın etkileyici kişiliğinden dem vurur. 

 

İlim Tavırdır!

 

İmam, şah rejimine karşı cesur muhalefetinden dolayı ilmi eserler neşretmeye pek vakit bulamamıştır, diye tarih not düşer. Doğrudur. İmam, ilmi eser neşrinde biraz geride durdu. Ama, hayatı “zalime karşı gelmeyenin imanının zayıf” olacağını ispat etmekle geçti ki “hakkını almak için mücadele etmek” ilmî ve hayati değeri olan bir önermedir. İspatı da vardır.

 

İmam öldüğü gün ağladım. Belki dedeme benzediği için ağladım, doğrudur. Ama yıllar sonra gördüm ki o gözyaşı boşa gitmemişti. Bu ülkede alnı secdeye değen birçok gence “Yallah İran’a!” “Git mollaların ülkesine!” tarzı gafil sözleri başta akrabalarımız söylemiştir. Ülkesini seven insanlara güya aşağılama yollu söylenen bu sözlere kapitalizmin rahatlığı, faşizmin azgınlığı, ladini olmanın yabanıllığı sinmiştir. Öyle ya “mollalar” bu ülkede kabalığın, görgüsüzlüğün sembolü olarak lanse edilmek istendi. Oysa dünya tarihinde o mollalarla çağ açıp çağ kapayan da bu millet! Akşemseddin, Molla Gürani vd… 

 

Devrim Vacipse Yapan Zaten Yaptı(!)

 

Evet, bugün İmam öldü. Bugün ezilmiş halklar, sürgün insanlar, hakları gasp edilenler, faşizmin vandallığında, kapitalizmin azgınlığında, sermayenin çarkları arasında, siyonizm kabusunun tam ortasında, demokratik diktatörlüklerin yalanlarında boğulanlar bir daha cenaze namazı kılacaklar; imamsız! Ve her dem bir imam gelse de bizi kurtarsa diye medet umacaklar.

 

İmam bir daha gelmeyecek. 12 imam toplaşıp gelseler; arkalarına mehdi-yi resul’ü de alsalar anlatacak “yeni bir sözleri” yok aslında. Zira çağa ve modern yanılgılara kendilerini kaptıranlar İmam Humeyni’yi değil En Büyük Devrimci Efendimizi karşılarında görseler(görsek) namaz için saf tutmaktan öteye geçmez(geçmeyiz) sanırım.

 

Kapitalizm gittikçe yoruluyor. Bir gün pes edecek. Ve biz zannedeceğiz ki meydan “dinlerin sunacağı alternatiflere kaldı”! Hayır efendim; özünde ve yaşamında çileyi, devrimci ruhu yaşamayanlar kapitalizm dönemi bittiğinde “kapitalizmi koruyamadık!” diye ağlaşacak. Korkarım ki bunu en çok yapan yine “bizim mahallemiz” olacak.

 

Ülkelere imam olmadan evvel nefsimize imam olmamız temennisiyle.

 

İyi ki dünyadan İmamlar geçti; adı Hüseyin olan, adı Cafer-i Sadık olan, adı Humeyni olan. 

 

Yıllar önce, tanımadığım bir adamın ardından ağlamıştım. Çünkü o adam yalnız kendi için savaşmamış, yok sayılanlar için de savaşmıştı. O adam miskinler tekkesinde uyumayan, tekkeyi ateşe veren bir delilikte, uyutucularımıza karşı uyanık olmamızı öğretti bize. Ve “müslümana yakışan, ilim ve cesarettir” öğüdü kaldı geride… 

 

 

 

Kaynak:www.dunyabizim.com

 


         -        

 


Bu Yazı 13494 defa okunmuştur
 

 Bu haber için toplam 191 yorum yapılmıştır...

önder aslan 15-06-2009, 12:33:55
Mansur Bey yazınız gerçekten harikaydı... Tebrik eder, Çalışmalarınızda başarılar dilerim...
 
allifurkani 15-06-2009, 15:15:19
İmamın anlatıldığı biryerde bu seviyesiz yorum mide bulandırıcı!İmam edeb insanıyken kendisi hakkında yorum yazanların da seviye sahibi olması gerekmez mi!?Edebsizden hiçbir şey olmazken İmamın seveni ,takipçisi olması mümkün mü!?Lütfen birinci yorumu kaldırın bu güzel yazının seviyesini düşürüyor.
 
zılal 15-06-2009, 21:35:26
yazınız için gellek spas..yazdıklarınızı okurken küçükken amcamın anlattıklarını yeniden hatırladım.o dönemde küçüktüm ama küçüçük yüreğim onun sevgiisyle dolmuştu..üstelik çok fazla tanımamama rağmen.şimdi iyi ki kalbim onun sevgiisyle dolmuş diyiyorum..
 
zılal 17-06-2009, 19:49:44
allifurkani bey,yorumumn neresi mide bulandırıcı?tam olarak açıklar mısnız?
 
veysel veli 18-06-2009, 12:19:04
Mide bulandırıcı yorumu ben yazmıştım.özür beyan edip kaldırılmasını onaylayan da bendim.
Ancak gerkçeli ek yorumum'un(savunmam' ın) yayınlanmaması da mide burkutucu.12imamlarla
alay eden onları içten sevenlerle dalga geçen cümleler dolayısı ile o yorumu yapmıştım....
Tekrar ediyorum. İRAN mahalle'nin delisi değildir.Dünyada da tek başına yaşamıyoruz.
Mansur Bey' in yazısı bana Marikin ve Nakisin'i hatırlatmıştır.12 İmam'a ve sevenleri'ne
teşekür edileceği yerde dalga geçiliyor öyle mi? Ali Şeriati'yi ve İmam Humeyni'yi böyle okuyor ve
anlıyorsak..Bakunin-Russel okuyalım daha iyi..Evet ! Tekrar ediyorum!...İnsanları söylemlerine ve
hallerine aşık edip,üstelikallahla aldatarak bunu yapıp sevenlerine yoldaşlarına ihanet eden..
kim varsa..A.es Sufi..Said Havva..İ.Mümptözel..vb..hizbullaha.kafir diyen malum müftü....
çarşafların içinde erkek var diyen sairzevat..kanaat önderleri falan olmayıp aynen öyle:
İTNENİN ÖNDE GİDENLERİ dirler.wesselam.
 
şehadet 19-06-2009, 23:40:47
o yorumu okumadım ama bence birbirmizin yorumları üzerine değil, yazı üzerine yorum yapalım...;)
 
 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER ESERLER

Mehmet Akif ve Düşündürdükleri / Şuayip MEKEÇ
Sol ve Liberal Muhayyile / Ali BULAÇ
Cüzzamlıyı İyileştirdiyse Zalimliğine Anlayış mı Göstermeliyiz? / Fikritakip
“Öncü Şahsiyetler: Seyyid Kutub ve Ali Şeriati” / [Seminer]
Kendi Semasında Tek Yıldız: Nurettin Topçu Ve Müslüman Anadolu Sosyalizmi / Ümit AKTAŞ
Bilgiden Neo-Nihilizme..: Müslüman Nihilistler / Turan KIŞLAKÇI
Gazali, İbn-i Rüşd’ü Döver mi? / T.Suat DEMRE
Dikkat! Kitap! / Heinrich BÖLL
Suruş ve Sarsılan Kalplerin Tanrısı…/ Meliha ÇELİK
Şeriati Suriye'yi Nasıl Okurdu?/ Cihan AKTAŞ
‘Ehl-i kitâp’ kimdir? / R. İhsan ELİAÇIK
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 1 / Hamza TÜRKMEN
AK PARTİ Eleştirisi / Ali BULAÇ
Din Modern Zamanlarda Nereye Gidiyor? / Dr.Abdülkerim SURUŞ
Sol İslam, İslam`ın Solu, İslam Düşüncesinde Sol / Kenan ÇAMURCU
Entelektüel, Aydın ve Din / Dr.Aliye ÇINAR
İnsanlık Suçu: Biz Filistinliler, Hakkımızı Helal Etmeyeceğiz / Hayrettin KARAMAN
Bir Seçim Yapın Arkadaşlar/ Ali SALDIRAN
Bayan Humeyni ile Bayan Şeriati... / Sibel ERASLAN
Profesör olmak; Ebu-Zer'in Kişiliğini Manupüle Etme Hakkını Verir Mi? / Muhammed CAN
Surûş, Şimdi de Şeriatî İçin İlginç Şeyler Söylüyor! / Selahaddin Eş ÇAKIRGİL
MUSEVİ NE DİYOR?/ Mir Huseyn MUSEVİ
Özgürlük şairi İkbal, İstanbul'da anılıyor
Evrim Kuramı ne anlatıyor? -2- / Bülent Şahin ERDEĞER
"İslâm Sosyalizmi"nin Serâncâmı/ Bülent Şahin ERDEĞER
Efgani ve Abduh Vehhabi Miydi? / Mehmed Akif ERSOY
“Evrim Kuramı”na Gerçekçi bir Bakış-1/ Bülent Şahin ERDEĞER
Cihan Aktaş Yakın Yabancı İran'ı anlattı/ Asım ÖZ
"İslam ve Sınıfsal Yapı" Türkçe'ye kazandırıldı
Güneye Göç Mevsimi / Stefan WEIDNER Sudanlı Kült Yazar Tayyip Salih'in Ardından…
İslam Dünyasına Evrensel Reçete: Musa Carullah / Yusuf TOSUN
Beykoz’da “Ali Şeriati” Konuşuldu
İnsanlığın Kısa Tarihi: BÜYÜK RESİM
Zehra Hanım'ın Işığını Kapatan Jip / Yıldız RAMAZANOĞLU
Mülkiyet ve İktisadi Kullanımı Üzerine/ Murat AYDOĞDU
Kapitalizmin Efendilerine Karşı Anti-Kapitalist İman! / Bülent Şahin ERDEĞER
Küresel Kibir Çetesi ve Ahlak Devrimi / Bülent Şahin ERDEĞER
İran'ın Yeşil Rasyonalizmi/ Ali BULAÇ
İranlı Göstericiler COŞKULU VE TEMKİNLİ/ Cihan AKTAŞ
İran'da Kim Ne İstiyor? / Bülent Şahin ERDEĞER
İbrahim Yürüyüşü / Ebuzer SAİD
Sanayi Toplumu ve Geleceği- Unabomber'ın Manifestosu/ Teodor KACZINSKY
“Zere, Zora ve Tezvire” (Altına, Güce ve Hileye) Karşı... / Mîr Huseyn MÛSEVÎ
Hamaney Şeriati’yi Savundu / Bülent Şahin ERDEĞER
İmam Öldü; Yaşasın Konformizm! / Mansur YILMAZ
Sağcılık, Solculuk… / M. Kürşad ATALAR
"İslami Mücadelede Öncü Şahsiyetler"
Muhammed Mustafa ve Kur’an Yerine Mevlânâ Ve Mesnevî - Egemenlerin “Problemsiz (Light) İslâm” Projesi- / İlhami GÜLER
Çölde Bir Yalnız Âdem / Rasim ÖZDENÖREN
Bilge Adam Dergisi ve İslam Bilim Hediyesi
Yeni sınıfın ideolojisi: Kariyerizm ve Konformizm / R. İhsan ELİAÇIK
Bizden Korkanlar Sizi Seviyor / İsmet ÖZEL
Dua / Dr.Mustafa ÇAMRAN
Evrensel Bir Müslüman: Cemaleddin AFGANİ [KRONOLOJİK HAYAT HİKAYESİ]
Yeni Bir Zamanı Başlatmak / Atasoy MÜFTÜOĞLU
Cemaleddin Efgani / Mehmed Akif ERSOY
Anlaşılmamış Devrim / Charlotte WIEDEMANN
Ebû-Zerr el-Ğıfârî [v. 32/652] / Prof.Dr.Hayrettin KARAMAN
Sürekli Devrim: "Direniş Teolojisi"/ Prof.Dr. İlhami GÜLER
"Din Mafyası" Şeriati'ye Saldırmaya Devam Ediyor/ Bülent Şahin ERDEĞER
İnsan Üzerine / Ali K.
ANTİEMPERYALİST BAŞBAKAN: MUSADDIK/ Altan ALGAN
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 2 / Hamza TÜRKMEN
Kur'an'ı Nasıl Okumalıyız? / Aliya İZZETBEGOVİÇ
İbn-i Rüşt'ün İzinde / Loay MUDHOON ‘Reformcu İslam Düşünürü Muhammed ŞAHRUR'
İslâmî Cemaatin Kurucu Öğesi Olarak İslami Şahsiyet / Rıdvan KAYA
Röportaj: R. İhsan ELİAÇIK :İslam'ın Politik Duruşu Sol / Müjgan HALİS
Ne Okumalı? -Dört Aşamalı Alternatif Bir Okuma Programı- / Ali BULAÇ
Musa Carullah Bigiyef’in Sünnet Konusundaki Görüşleri / Mustafa AKMAN
Gençlere Tavsiyeler / Ercüment ÖZKAN
Afganistanlısı Antipatik de Bizim "Cübbeli" Taliban Neden Sevimli? / Serdar ÖZMEN
Kendi İçimizdeki 'İkna Odaları' / İdris ÖZYOL
Fatıma, Fatıma‘dır / Emine K. ARSLANER
"Ali Şiası Safevi Şiası" Kitabının Yeni Baskısı Yapıldı
Kim Müslüman Aydın Değildir? / Abdulkerim SURUŞ
Yeşil Rasyonalizm, Sol İslam, Adalet Devleti: Zihnimiz Yeni Siyasi Kavramlara Hazır mı? / Kenan ÇAMURCU
Bir Mücahidin Kaleminden Fikir-Put Savaşı / M. Numan AŞKAROĞLU
Toparlanın, Gidiyoruz! / İsmet ÖZEL
Ebuzer: Issız Çölde Yalnız Mezar / İhsan ELİAÇIK
Sağcı Bir Şiire Doğru [mu?] / Enes MALİKOĞLU
El-Ğarra Hutbesi / İmam ALİ
Ebu'l Ala Mevdudi Türkiye'de Anılıyor / Sempozyum
GAZZE RİSALESİ / Cahit KOYTAK
Yoksulluğu Görme(me)k ve Bir İntiharın Düşündürdükleri / Serdar Bülent YILMAZ
 
 
 
 

 

nike huarache Scarpe Abbigliamento Asics nike blazer michael kors Adidas Scarpe Ray ban nike flyknit longchamp scarpe converse nike free air jordan scarpe da calcio nike cortez Cinture air max new balance Scarpe nike roshe louis vuitton Ray ban adidas oakley converse Scarpe Adidas scarpe Nike Adidas superstar air max
new balance nike air max adidas nike roshe michael kors air max nike free nike blazer new balance oakley converse Scarpe Adidas nike huarache Scarpe Ray ban scarpe converse Adidas Scarpe Abbigliamento Asics Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike flyknit

www.aliseriati.com         www.aliseriati.net        www.aliseriati.org

NETWOR YAZILIM