ALİ ŞERİATİ

Ali Şeriati Hüseyniye-i İrşad

Kull. Adı    

:

Şifre 

:  
     

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Modernizm’le Hesaplaşma Çabasında Bir Aydın: Ali Şeriati Portresi / Aydın HIZ
Kendisi Olmayan İnsan
Dünya Görüşü ve İdeoloji
Şia
İran ve İslam
Tüm medyalar için tıklayınız...
Tefsir Dersi

Sesli ve Görüntülü Medya

Ali Şeriati Belgeseli
Belgesel

Tüm Arşivler İçin Tıklayınız...

HİCRET
HACC
Hangi Kur’an / Ali ŞERİATİ
Bir Kez Daha Ebu Zer
Aşk ve Sevgi... / Dr. Ali ŞERİATİ

İSLAM BİLİM DERSLERİ BAŞLIYOR

TARİH :19-03-2009

23.03.2009 tarihinden itibaren İslam Bilim dersleri başlıyor

Dr. Ali Şeriati'nin İslam-Bilim adlı konferanslarından oluşan eserini dersler halinde yayına hazırladık. Site üyelerimiz ve ziyaretçiler burada yayınlanacak dersleri takip edebileceklerdir. Pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanacak olan dersleri muntazam takip edip tartışan takipçiler muayyen bir vaktin sonunda bu önemli dersleri bitirmiş olacaklardır.

Derslerin bitiminde takipçiler tarih bilinci, tarih felsefesi, toplumsal tevhid ve toplumsal şirk, ideal insan, toplumbilim, tevhidi dünya görüşü, altyapı ve üstyapı, ideoloji olarak İslam, varoluşçuluk, materyalizm, alinasyon, Marksizm gibi birçok önemli konu hakkında önemli bilgiler edinmiş olacaklardır. Hem derslerin takibi hem de dersler üzerine yapılacak tartışmalarla Doktor'un öğrencileri olarak O'nun fikirlerini tanımış, tartışmış ve belki ümidimiz odur ki ilerilere taşımız olacağız
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme
hgs yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

ÜYE OLUN

TARİH :17-03-2006

Siteye üye olun yeniliklerden hemen haberiniz olsun.
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :.: Yazarlar :.
İsyancı Bir Aydın: Muhammed Arkun / Ursula Günther

Cezayirli filozof, reformcu düşünür: İslam'ın yeni yorumlanışlarının öncüsü ve kültürlerarası sınırları aşan bir aydın; Muhammed Arkun, 14 Eylül 2010 akşamı Paris'te, 82 yaşında vefat etti. Çağdaş İslam söyleminin önemli bir şahsiyeti sahneden çekildi...Muhammed Arkun'un ölümüyle, önemli bir ses de susmuş oluyor. Bu ses, karşısındakileri hangi inanca sahip olursa olsunlar, bakış açılarını değiştirmeye davet etmiş, onları daha önce üzerinde düşünmedikleri gölgede kalan gerçekleriyle yüzleştirmiş ve çoktan unutulmaya yüz tutmuş soruları yeniden ortaya atmıştı.


Muhammed Arkun 1928 Şubat ayında Büyük Kabile'deki Taourirt-Mimoun'da, büyük bir ailenin çocuğu olarak doğdu.


Sömürgeleştirilmiş Cezayir'de bir Berber olarak iki kez marjinalleştirildiğini çok erkenden ve çok sancılı bir biçimde idrak etmek zorunda kaldı; çünkü –her şeyden önce– ne sömürgeci efendilerin ne de Kuran'ın dilini konuşuyordu.


Bir amcasının sayesinde, beyaz kardeşlerinin yanında bir koleje gidebildi, Oran'da Lise'yi bitirip Cezayir'de Arap Edebiyatı okuyabildi, daha sonra eğitimini Hukuk, Felsefe ve Coğrafya dersleri alarak genişletti. Sorbonne Üniversitesi'nde Arap Dili ve Edebiyatı Lise Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Bunun ardından İbn Miskeveyh üzerine bir doktora çalışması yaparak, Arap hümanizmine dikkatleri çekti.


Kültürlerarası Seyahat


Muhammed Arkun İslam tarihinin klasik dönemiyle ilgilendikten sonra, çağdaş İslam'ın sorunlarına odaklandı. İlkönce Paris Vincennes Üniversitesi'nde Arap Düşünce Tarihi Profesörü oldu, daha sonra 1980'de Sorbonne Nouvelle'in davetini kabul edip orada Arap ve İslam Düşünce Tarihi bölümünün müdürlüğünü ve Arabica dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi, bu derginin yelpazesini önemli ölçüde genişletti.


Arkun 1993 yılında emekliye ayrılsa da çalışmalarına asla son vermedi, tam tersine, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden ve ABD'den misafir profesör olması yönünde aldığı çok sayıda daveti kabul etti. Özellikle Londra'da Londra İsmâilî Araştırmalar Enstitüsü'nde çalıştı, hem düzenli seminerler verdi ve misafir profesör oldu hem de denetim kurulu üyeliği yaptı. Çalışmaları çok sayıda ödül ve nişanla ödüllendirildi.

İslam'ı Yeniden Yorumlamak


Muhammed Arkoun, kültürel ve dini bir sistem olarak İslam'ı yeniden yorumlamayı hedefliyordu. İslami akla yönelttiği eleştiriyi radikal bir perspektif değişikliğinin yardımıyla ve beraberinde tek anlamlılığın ve "bir"liğin sonunu getirecek olsa da, anlam çoğulluğu iddiasıyla başarmıştı. Böyle acil önem taşıyan bir perspektif değişikliğine, hem sosyal bilimlerin ve tin bilimlerinin modern bilgilerini hem de onların İslam'la ilgilenme yöntemlerini İslam üzerine aktararak ve bunları kendi kavramlarıyla bütünleyerek ya da genişleterek ulaşmıştı.


Arkun bunu çok erken bir tarihte, yani düşünce tarihinin 20. yüzyıldaki yapısalcılık, semiyotik, yapısal antropoloji, söylem analizi ya da postmodernizm gibi büyük akımlarının biçimlenişine paralel olarak gerçekleşmişti.

Bu son derece kendi başına buyruk yaklaşımla örneğin İslam araştırmalarının kendi tercihi olan yöntemsel gettodan çıkıyor ve karşı stratejiler tasarlıyordu; elbette bu tasarılar her zaman sempatiyle karşılanmadı. Örneğin uygulamalı bir İslambilimi oluşturma isteğinde, ya da Kuran'ın ve İslam'ın gerçekliğine dair teorik konseptlerde, daha önce düşünülmemiş ve düşünülemez olanda ifade buldular. Bu tasarılar daha sonra Kuran'a yaklaşımında da etkili oldular. Annales Okulu tarafından geliştirilen, imgelemsel olanın analizi kategorisini, İslami ağırlıklı toplumlara ve İslam düşüncesine çok erken bir tarihte uyguladı ve bu kategoriyi gitgide daha güçlü bir şekilde farklılaştırdı.

Tutkulu Bir Hatip


Arkun'un düşünce dünyası, geliştirdiği ve araştırmacı yaşamı boyunca kontürlerini giderek netleştirdiği konseptler karmaşık ve çetrefildir; bu konseptler en güzel bir şekilde metaforik olarak bir rizoma ya da Magribi çinilerinin sonsuz yıldız desenine benzetilebilir: Dallanıp budaklanmış, başlangıç noktalarını bulmanın zor olduğu ve üstelik dallanıp budaklanmaya devam eden ve sürekli yeni bağlantılar oluşturan görüş açılarından oluşan sıkı bir doku.


Arkun'un çok acil bulduğu paradigma değişikliği özellikle rizoma benziyor: Dualizm yerine bütüncülük, tekdüzelik yerine çeşitlilik. Bu onun bütünleyici bakış açısına karşılık geliyor: Bütün ancak radikal bir anlam çoğulluğu ve çok katmanlılık içerisinde gelişebilir.


Muhammed Arkun sadece ileri görüşlü bir entelektüel ve ince bir mizah duygusuna sahip, yürekten bir hümanist değildi; aynı zamanda tutkulu, karizmatik bir hatip ve davasına bağlı bir öğretmendi. Kendini "zekânın yeni bağlantılar kurabildiği her şeye ait!" hissediyordu ve kendini "isyancı bir entelektüel" olarak görüyordu.


Belki de düşüncelerin kendi başlarına bir hayat geliştirdikleri ve etkilerini bilişsel sınırların ve başat ideolojilerin ötesinde sürdürdüklerini söylerken haklıydı.

 

 


Kaynak: http://tr.qantara.de

 


Almancadan çeviren: Mustafa TüzelDr. Ursula Günther İslambilimcidir. "Mohammed Arkoun - Ein moderner Kritiker der islamischen Vernunft" [Muhammed Arkun – İslami Aklın Mo-dern Eleştirmeni] adlı doktora çalışması Almanya'da Ergon-Verlag tarafından yayımlandı.


         -        

 


Bu Yazı 13575 defa okunmuştur
 

 Bu haber için toplam 223 yorum yapılmıştır...

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER ESERLER

"Tanrı yok! Tanrı'ya Yemin Ediyorum ki Tanrı yok!"/ Abdulkerim SURUŞ
Sanat, İlim ve Din / Ali İzzetbegoviç
Louis Massignon (1883-1962 )/ Ahmed Yüksel ÖZEMRE
İslam’ın İkinci Mesajına Giriş / Mahmud Muhammed TAHA
Sudanlı Mahmud Muhammed Taha / Esra DURU
İsyancı Bir Aydın: Muhammed Arkun / Ursula Günther
Bir Hümanistin Ölümü! / Mustafa ÖZCAN
Fidel Castro'ya Mektup / Muhammed Rızâ HEKİMÎ
 
 
 
 

 

nike huarache Scarpe Abbigliamento Asics nike blazer michael kors Adidas Scarpe Ray ban nike flyknit longchamp scarpe converse nike free air jordan scarpe da calcio nike cortez Cinture air max new balance Scarpe nike roshe louis vuitton Ray ban adidas oakley converse Scarpe Adidas scarpe Nike Adidas superstar air max
new balance nike air max adidas nike roshe michael kors air max nike free nike blazer new balance oakley converse Scarpe Adidas nike huarache Scarpe Ray ban scarpe converse Adidas Scarpe Abbigliamento Asics Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike flyknit

www.aliseriati.com         www.aliseriati.net        www.aliseriati.org

NETWOR YAZILIM