ALİ ŞERİATİ

Ali Şeriati Hüseyniye-i İrşad

Kull. Adı    

:

Şifre 

:  
     

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Modernizm’le Hesaplaşma Çabasında Bir Aydın: Ali Şeriati Portresi / Aydın HIZ
Kendisi Olmayan İnsan
Dünya Görüşü ve İdeoloji
Şia
İran ve İslam
Tüm medyalar için tıklayınız...
Tefsir Dersi

Sesli ve Görüntülü Medya

Ali Şeriati Belgeseli
Belgesel

Tüm Arşivler İçin Tıklayınız...

HİCRET
HACC
Hangi Kur’an / Ali ŞERİATİ
Aşk ve Sevgi... / Dr. Ali ŞERİATİ
Bir Kez Daha Ebu Zer

İSLAM BİLİM DERSLERİ BAŞLIYOR

TARİH :19-03-2009

23.03.2009 tarihinden itibaren İslam Bilim dersleri başlıyor

Dr. Ali Şeriati'nin İslam-Bilim adlı konferanslarından oluşan eserini dersler halinde yayına hazırladık. Site üyelerimiz ve ziyaretçiler burada yayınlanacak dersleri takip edebileceklerdir. Pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanacak olan dersleri muntazam takip edip tartışan takipçiler muayyen bir vaktin sonunda bu önemli dersleri bitirmiş olacaklardır.

Derslerin bitiminde takipçiler tarih bilinci, tarih felsefesi, toplumsal tevhid ve toplumsal şirk, ideal insan, toplumbilim, tevhidi dünya görüşü, altyapı ve üstyapı, ideoloji olarak İslam, varoluşçuluk, materyalizm, alinasyon, Marksizm gibi birçok önemli konu hakkında önemli bilgiler edinmiş olacaklardır. Hem derslerin takibi hem de dersler üzerine yapılacak tartışmalarla Doktor'un öğrencileri olarak O'nun fikirlerini tanımış, tartışmış ve belki ümidimiz odur ki ilerilere taşımız olacağız
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme
hgs yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

ÜYE OLUN

TARİH :17-03-2006

Siteye üye olun yeniliklerden hemen haberiniz olsun.
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :.: Yazarlar :.
Suruş ve Sarsılan Kalplerin Tanrısı…/ Meliha ÇELİK“O bana hüzün dolu hikayesini anlattığında
, mahcubiyet ve anlayış içinde dedim ki: “Benim Tanrım onları asla affetmeyecek.” Ağzımdan istem dışı çıkıveren bu kelimeler onun öfkesini patlattı ve şöyle haykırdı: “Dr. Suruş, bana Tanrı’dan bahsetme: Tanrı yok!... Ben dondurucu morgda suçsuz ve savunmasız bir şekilde acı çekerken Tanrı neredeydi? Bana yardım etmesi için yalvarırken ve çığlıklar atarken O neredeydi? Bu utanmaz hayvanlar benimle alay ederken, pervasızca bana saldırırken Tanrı neredeydi? Tek olan, yüceler yücesi olan O Tanrı, üç canavar üzerime atlayıp duygusuzca “Allah’ın adıyla! (Bismillah diyerek)” bana vururlarken neredeydi?...”

İran “İslam” Cumhuriyeti’nde yaşadığı korkunç işkenceleri kayınpederi İranlı ünlü düşünür Abdulkerim Suruş’a anlatırken yüreği ve beyninde parçalanan, sarsılan inancı böyle dile getirmişti Hamid.

İran’da ki resmi din anlayışını sorguladığı ve İran reform hareketinin entelektüel lideri olarak kabul edildiği için seveni de sevmeyeni de çok olan Prof. Dr. Abdulkerim Suruş’un, İslami Yorum Dergisi ve ardından birkaç internet sitesi ile Haber10’da yayımlanan “Tanrı yok! Tanrı'ya yemin ediyorum ki Tanrı yok!...” başlıklı makalesi son zamanlarda okuduğum en etkili makaleydi.

***

Bedeni en korkunç acının ve işkencenin tezgahından geçerken (Müslüman bir ülkede ve Allah’ın adı anılarak) inandığı/aradığı Tanrı’yı bulamamanın korkunç hüznünü yaşayan bir insana, ruh halini paylaştığı diğer bir insan ne söyleyebilir ve yaralı bir adama hangi sözlerle pansuman yapabilirdi?

Birçoğumuzun başına gelmemiş midir böyle bir “an”?

İşte o anlardan biriydi benim de yaşadığım. Çocuk yaşta mahkum olmuş ve çocukluğu ile gençliğinin en güzel dönemlerini hapiste geçirmiş biriyle tanışmıştım. Diyarbakır Cezaevi dahil birçok cezaevinde hapis yatmış ve işkence görmüştü. Bedeninden daha çok hırpalanmış bir ruhu, dilsiz/fersiz bir çift siyah gözü vardı ilk tanıdığımda. Acı çekmişti hem de çok… Suskun ve yaralı bir insana merhem olur konuşmak diye; bir imtihan içinde olduğumuzu, kötülerin mutlaka cezalandırılacağı, Allah’ın her şeyi gördüğünü, O’nun şahitliğinin her şeyden daha önemli olduğu gibi günlük hayatta en çok kullandığımız teolojik yorumları yapmıştım dilim döndüğünce. Birden o dilsiz gözler bana bakmış ve “Hiç Tanrı’nın seni terk ettiğini düşündüğün oldu mu?” diye sormuştu.

Acı çekerken, bize şahdamarımızdan daha yakın olanın, varlığıyla en küçük zerremizde bile hissettiğimiz “O”nun bizi terk ettiğini düşünmek bile paramparça etmeye yeterdi ruhumuzu oysa…

***

Suruş, korkunç bir deneyimden geçen damadının ruhunda açılan yaraya yeterince merhem olabilmiş miydi bilemiyorum ama yüreğinde hüzün taşıyan birçok kişiye iyi gelecek cesur ve güzel bir yazı yazmıştı bence.

“…Şimdi en etkili iksir olan sabır kisvesini kuşan. Haksızlığa uğramış topraklarımızda adaletsizlik skalası öylesine ağır ki, senin hikayen ve senin payına düşen sadece okyanusta bir damla kadar.Yaşlı gözlerini, kırılmış kalbini ve işkence görmüş bedenini acı çeken tüm diğer hayatların yanına yerleştir ve onların yaralarının, seninkilere bir merhem gibi hizmet etmelerine izin ver…”

Yeryüzünde savaş, açlık, tecavüz ve en korkunç işkencelerle imtihan olan milyonlarca insanın, yüzyıllardır acının en koyu rengini bağrında taşıyan başta Ortadoğu, Afrika ve Mezopotamya gibi zalimi de mazlumu da çok, bahtsız toprakların Tanrısı’nı aramak…

Evet kimi zaman “Kahhar” kimi zaman “Rahman” olanı aramak… Belki de imtihanın en çetin en yaman çizgisinde dengede durabilmek, düşmemek… Sırat Köprüsü’nden geçerken çırpınmaktır belki. Acı çekerken yürümeye devam etmek ya da vazgeçip uçurumdan aşağıya bakmak, bakarken düşmek ya da düşmemek. Kim bilir?

***

Ya da en fenasıdır Suruş’un dediği gibi, “kendi kötülüklerini ve zalimliklerini din perdesinin arkasına gizleyenler ve dini Allah’ın kullarına işkence yapmak için kullananlar.”

Tıpkı muhaliflere işkence ederek onları susturmaya çalışan İran’ın canavarları ya da Suriye sokaklarında öldürülen Müslümanların vahşileri veya Tunus, Mısır, Libya ve Yemen’de Müslüman kanı döken katiller gibi. “Onların dindarlıkları zalimliklerini besledi ve büyüttü. Çünkü onlar Allah’ın adıyla vahşileşiyorlardı. Onlar vahşeti bir oyun olarak görmediler. Onu bir hak olarak da görmediler, fakat bir görev olarak gördüler.”

Ve yıllarca bu topraklarda inkar edilip, aşağılanan ve ölümle sınanan Kürtler, başından kafirin bombası eksik olmayan Afganlar ile esir Filistin halkı… Ve daha nice mazlum ve nice zalim… Nice “Kahhar” ve nice “Rahman”…Ve hepimiz O’ndan rol çalıyoruz. Kimimiz kahrederek kimimiz severek…

***

“Hamid’in Tanrı'sına bir hitabım var;” diyerek şu taleplerle makalesini sonlandırıyor Suruş. “Biliyorum acı çekmek ve işkence kişiyi bazen güçlendirir ve biler. Hatta bazen onlar Tanrı sevgisini büyütüp besleyebilirler. Fakat aynı zamanda onlar rasyonaliteyi de tahrip edebilirler veya inancı da aşındırabilirler.”

“Sen ışığını kestiğinden beri, senin hizmetkarlarının kafirliği ve inancı ile kederler ve sevinçlerin tümü senin katında aynı oldu…(Sana aşkla değil) Rasyonel (delillerle yaklaşan) insanların kafasına öyle bir fikir aşılandı ki artık senin herhangi bir şeye müdahale edeceğin beklentisini yitirdiler. Senden senin hizmetkarlarına katlanabileceklerinden daha fazla yük yüklememeni talep ediyorum. Muzdarip rasyonalistleri de geri çevirmemeni talep ediyorum. Şikayet eden ve inançlarını kaybedenlere de kızgın olmamanı talep ediyorum…”

Suruş’un cesur ve güzel yazısından ilhamla Allah’tan benim de taleplerim olacak.

Ey Yüce Allah’ım!

Gözyaşı ve kanın hiç eksik olmadığı bu coğrafyada mazlumun adaletini sadece sen gözet. Hiçbir Müslüman’a firavunlaşmayı, hiçbir mazluma da seni unutmasını nasip etme. Ancak ben her kahreden zalime Suruş gibi senden alçakgönüllülükle lanet etmek için izin talep etmeyeceğim. Onların katı yüreklerini yumuşat ve en büyük acılarla sınananlara sabrı ve kendini sonsuz kıl. Ve yeryüzünü lanetlerden koru. En kötü/güzel hastalığımız “Aşk” olsun…

" Kullarım sana, beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım…" (Bakara suresi, ayet 186)

"… Nerede olursanız olun, Allah sizinle beraberdir." (Hadid suresi, ayet 4)


Haber10


         -        

 


Bu Yazı 13499 defa okunmuştur
 

 Bu haber için toplam 235 yorum yapılmıştır...

D. Pourakbarian 28-04-2012, 15:54:51
acaba bu mektup ne zaman yazilmis olabilirmi
الملک یبقی مع الکفر ولایبقی مع الظلم
اتقوالله
 
atakan 05-07-2012, 13:43:25
değerli editör kardeşim
sitenize yeni üyelik yaptım, fakat yukarda okuduğum özet makalenin felsefi cümlelerle süslenmeye çalışılarak sadece ve sadece kasıtlı bir şekilde inkılap düşmanlarının özellikli çalışmalarından ibaret olduğunu düşünmekteyim.
´´Tanrıya Yemin Ediyorum ki Tanrı yok´´ cümlesinin ne kadarda ( RAHMAN ) dan uzak bir anlayışın serzenişi olduğu ve bu serzenişte bulunan adamın islamdan ne kadar habersiz olduğu diğer söylevleriyle birlikte aslında ne kadar cahil olduğu apacık ortadadır..muntezirinin damadı için rejimi sattığı gibi bun kişiler sadece kendilerine dokunulunca bağırıp çağırıp kıyameti koparacaklarını zannediyorlar oysa bu söylevleriyle kıyametlerini zaten koparmış oluyorlar ne yazık insanın bilerek kendi sonunu hüsrana çevirmesi. daha ilginç olan ise KERBELA yı anlat desek kimsenin hatırladığı yok. o acıları bi anlat desek anlatacakları tek satır veya o bağlamı bile bulamayacaklar. aksine bu makaleden bahseden bir çok TEVHİD den VAHDET ten bahseden müslümanların özellikle bu makaleden önemli bir keşif yapmışlar gibi ve başlığa olan hayranlıklarını seyrederken SINAVIN NE KADAR İNCELİKLİ VE KAZANMANIN VE KAYBETMENİN NE KADAR HASSAS OLDUĞUNU ANLADIM.. ´´´´ O munteqin dir ´´´´
 
 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER ESERLER

Mehmet Akif ve Düşündürdükleri / Şuayip MEKEÇ
Sol ve Liberal Muhayyile / Ali BULAÇ
Cüzzamlıyı İyileştirdiyse Zalimliğine Anlayış mı Göstermeliyiz? / Fikritakip
“Öncü Şahsiyetler: Seyyid Kutub ve Ali Şeriati” / [Seminer]
Kendi Semasında Tek Yıldız: Nurettin Topçu Ve Müslüman Anadolu Sosyalizmi / Ümit AKTAŞ
Bilgiden Neo-Nihilizme..: Müslüman Nihilistler / Turan KIŞLAKÇI
Gazali, İbn-i Rüşd’ü Döver mi? / T.Suat DEMRE
Dikkat! Kitap! / Heinrich BÖLL
Suruş ve Sarsılan Kalplerin Tanrısı…/ Meliha ÇELİK
Şeriati Suriye'yi Nasıl Okurdu?/ Cihan AKTAŞ
‘Ehl-i kitâp’ kimdir? / R. İhsan ELİAÇIK
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 1 / Hamza TÜRKMEN
AK PARTİ Eleştirisi / Ali BULAÇ
Din Modern Zamanlarda Nereye Gidiyor? / Dr.Abdülkerim SURUŞ
Sol İslam, İslam`ın Solu, İslam Düşüncesinde Sol / Kenan ÇAMURCU
Entelektüel, Aydın ve Din / Dr.Aliye ÇINAR
İnsanlık Suçu: Biz Filistinliler, Hakkımızı Helal Etmeyeceğiz / Hayrettin KARAMAN
Bir Seçim Yapın Arkadaşlar/ Ali SALDIRAN
Bayan Humeyni ile Bayan Şeriati... / Sibel ERASLAN
Profesör olmak; Ebu-Zer'in Kişiliğini Manupüle Etme Hakkını Verir Mi? / Muhammed CAN
Surûş, Şimdi de Şeriatî İçin İlginç Şeyler Söylüyor! / Selahaddin Eş ÇAKIRGİL
MUSEVİ NE DİYOR?/ Mir Huseyn MUSEVİ
Özgürlük şairi İkbal, İstanbul'da anılıyor
Evrim Kuramı ne anlatıyor? -2- / Bülent Şahin ERDEĞER
"İslâm Sosyalizmi"nin Serâncâmı/ Bülent Şahin ERDEĞER
Efgani ve Abduh Vehhabi Miydi? / Mehmed Akif ERSOY
“Evrim Kuramı”na Gerçekçi bir Bakış-1/ Bülent Şahin ERDEĞER
Cihan Aktaş Yakın Yabancı İran'ı anlattı/ Asım ÖZ
"İslam ve Sınıfsal Yapı" Türkçe'ye kazandırıldı
Güneye Göç Mevsimi / Stefan WEIDNER Sudanlı Kült Yazar Tayyip Salih'in Ardından…
İslam Dünyasına Evrensel Reçete: Musa Carullah / Yusuf TOSUN
Beykoz’da “Ali Şeriati” Konuşuldu
İnsanlığın Kısa Tarihi: BÜYÜK RESİM
Zehra Hanım'ın Işığını Kapatan Jip / Yıldız RAMAZANOĞLU
Mülkiyet ve İktisadi Kullanımı Üzerine/ Murat AYDOĞDU
Kapitalizmin Efendilerine Karşı Anti-Kapitalist İman! / Bülent Şahin ERDEĞER
Küresel Kibir Çetesi ve Ahlak Devrimi / Bülent Şahin ERDEĞER
İran'ın Yeşil Rasyonalizmi/ Ali BULAÇ
İranlı Göstericiler COŞKULU VE TEMKİNLİ/ Cihan AKTAŞ
İran'da Kim Ne İstiyor? / Bülent Şahin ERDEĞER
İbrahim Yürüyüşü / Ebuzer SAİD
Sanayi Toplumu ve Geleceği- Unabomber'ın Manifestosu/ Teodor KACZINSKY
“Zere, Zora ve Tezvire” (Altına, Güce ve Hileye) Karşı... / Mîr Huseyn MÛSEVÎ
Hamaney Şeriati’yi Savundu / Bülent Şahin ERDEĞER
İmam Öldü; Yaşasın Konformizm! / Mansur YILMAZ
Sağcılık, Solculuk… / M. Kürşad ATALAR
"İslami Mücadelede Öncü Şahsiyetler"
Muhammed Mustafa ve Kur’an Yerine Mevlânâ Ve Mesnevî - Egemenlerin “Problemsiz (Light) İslâm” Projesi- / İlhami GÜLER
Çölde Bir Yalnız Âdem / Rasim ÖZDENÖREN
Bilge Adam Dergisi ve İslam Bilim Hediyesi
Yeni sınıfın ideolojisi: Kariyerizm ve Konformizm / R. İhsan ELİAÇIK
Bizden Korkanlar Sizi Seviyor / İsmet ÖZEL
Dua / Dr.Mustafa ÇAMRAN
Evrensel Bir Müslüman: Cemaleddin AFGANİ [KRONOLOJİK HAYAT HİKAYESİ]
Yeni Bir Zamanı Başlatmak / Atasoy MÜFTÜOĞLU
Cemaleddin Efgani / Mehmed Akif ERSOY
Anlaşılmamış Devrim / Charlotte WIEDEMANN
Ebû-Zerr el-Ğıfârî [v. 32/652] / Prof.Dr.Hayrettin KARAMAN
Sürekli Devrim: "Direniş Teolojisi"/ Prof.Dr. İlhami GÜLER
"Din Mafyası" Şeriati'ye Saldırmaya Devam Ediyor/ Bülent Şahin ERDEĞER
İnsan Üzerine / Ali K.
ANTİEMPERYALİST BAŞBAKAN: MUSADDIK/ Altan ALGAN
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 2 / Hamza TÜRKMEN
Kur'an'ı Nasıl Okumalıyız? / Aliya İZZETBEGOVİÇ
İbn-i Rüşt'ün İzinde / Loay MUDHOON ‘Reformcu İslam Düşünürü Muhammed ŞAHRUR'
İslâmî Cemaatin Kurucu Öğesi Olarak İslami Şahsiyet / Rıdvan KAYA
Röportaj: R. İhsan ELİAÇIK :İslam'ın Politik Duruşu Sol / Müjgan HALİS
Ne Okumalı? -Dört Aşamalı Alternatif Bir Okuma Programı- / Ali BULAÇ
Musa Carullah Bigiyef’in Sünnet Konusundaki Görüşleri / Mustafa AKMAN
Gençlere Tavsiyeler / Ercüment ÖZKAN
Afganistanlısı Antipatik de Bizim "Cübbeli" Taliban Neden Sevimli? / Serdar ÖZMEN
Kendi İçimizdeki 'İkna Odaları' / İdris ÖZYOL
Fatıma, Fatıma‘dır / Emine K. ARSLANER
"Ali Şiası Safevi Şiası" Kitabının Yeni Baskısı Yapıldı
Kim Müslüman Aydın Değildir? / Abdulkerim SURUŞ
Yeşil Rasyonalizm, Sol İslam, Adalet Devleti: Zihnimiz Yeni Siyasi Kavramlara Hazır mı? / Kenan ÇAMURCU
Bir Mücahidin Kaleminden Fikir-Put Savaşı / M. Numan AŞKAROĞLU
Toparlanın, Gidiyoruz! / İsmet ÖZEL
Ebuzer: Issız Çölde Yalnız Mezar / İhsan ELİAÇIK
Sağcı Bir Şiire Doğru [mu?] / Enes MALİKOĞLU
El-Ğarra Hutbesi / İmam ALİ
Ebu'l Ala Mevdudi Türkiye'de Anılıyor / Sempozyum
GAZZE RİSALESİ / Cahit KOYTAK
Yoksulluğu Görme(me)k ve Bir İntiharın Düşündürdükleri / Serdar Bülent YILMAZ
 
 
 
 

 

nike huarache Scarpe Abbigliamento Asics nike blazer michael kors Adidas Scarpe Ray ban nike flyknit longchamp scarpe converse nike free air jordan scarpe da calcio nike cortez Cinture air max new balance Scarpe nike roshe louis vuitton Ray ban adidas oakley converse Scarpe Adidas scarpe Nike Adidas superstar air max
new balance nike air max adidas nike roshe michael kors air max nike free nike blazer new balance oakley converse Scarpe Adidas nike huarache Scarpe Ray ban scarpe converse Adidas Scarpe Abbigliamento Asics Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike flyknit

www.aliseriati.com         www.aliseriati.net        www.aliseriati.org

NETWOR YAZILIM